Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diváci na pláži

Uznání a copyright: Jack Fusco

Kona je mladý pes, boxer, který rád skáče ve vlnách na pláží Solana u San Diega na planetě Zemi. Ale zde se při podvečerním dovádění 7. října alespoň na chvilku zastavil. Spolu se svými dvěma lidskými přáteli se na tomto snímku okouzleně dívá na oblohu na let rakety Falcon 9. Od moře je vidět slunečním světlem ozářený výfuk z (plynových) trysek prvního stupně rakety při návratu na své místo startu na Vandenbergově základně amerického letectva, asi 250 mil na sever.

Štítky: Falcon 9, Raketa, Kona


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »