Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v červené a modré

Uznání a copyright: David Lindemann

Kdy se stal Orion tak nablýskaný? Toto barevné podání části souhvězdí Orion pochází od červeného světla emitovaného vodíkem a sírou (SII) a od modrozeleného světla emitovaného kyslíkem (OIII). Barvy na snímku byly digitálně přiřazeny tak, aby představovaly původ prvků, ale jsou také výrazné pro lidské oko. Dech beroucí kompozit byl trpělivě složen ze stovek snímků pořízených během téměř 200 hodin. Barnardova smyčka dole na snímku vypadá jako kolébka mezihvězdných výtvorů včetně spletité Mlhoviny v Orionu, která je vidět vpravo od středu. Rychle se dá také vyhledat mlhovina Plamen, ale i pečlivému oku chvíli trvá, než najde malý vroubek tmavé mlhoviny Koňská hlava. Co se Orionovy nablýskanosti týká, tak nejpravděpodobnější vysvětlení původu Barnardovy smyčky je výbuch supernovy, který nastal před 2 milióny let.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD.

Štítky: Mlhovina Orion, Barnard's Loop, Horsehead nebula


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »