Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v červené a modré

Uznání a copyright: David Lindemann

Kdy se stal Orion tak nablýskaný? Toto barevné podání části souhvězdí Orion pochází od červeného světla emitovaného vodíkem a sírou (SII) a od modrozeleného světla emitovaného kyslíkem (OIII). Barvy na snímku byly digitálně přiřazeny tak, aby představovaly původ prvků, ale jsou také výrazné pro lidské oko. Dech beroucí kompozit byl trpělivě složen ze stovek snímků pořízených během téměř 200 hodin. Barnardova smyčka dole na snímku vypadá jako kolébka mezihvězdných výtvorů včetně spletité Mlhoviny v Orionu, která je vidět vpravo od středu. Rychle se dá také vyhledat mlhovina Plamen, ale i pečlivému oku chvíli trvá, než najde malý vroubek tmavé mlhoviny Koňská hlava. Co se Orionovy nablýskanosti týká, tak nejpravděpodobnější vysvětlení původu Barnardovy smyčky je výbuch supernovy, který nastal před 2 milióny let.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD.

Štítky: Mlhovina Orion, Barnard's Loop, Horsehead nebula


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »