Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Uvnitř a okolo Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: Andrew Klinger

Z dálky celá ta věc vypadá jako Orel. Při bližším pohledu je ovšem Orlí mlhovina jasná oblast, která je ve skutečnosti oknem do středu velké tmavé obálky prachu. Tímto oknem je vidět jasně osvětlená dílna, kde právě vzniká otevřená hvězdokupa. V této dutině z vysokých pilířů a kulatých globulí tmavého prachu a studeného molekulárního plynu stále vznikají hvězdy. Několik mladých jasných modrých hvězdokup je už vidět a jejich světlo a větry odpařují a odtlačují pozůstávající filamenty a stěny plynu a prachu. Orlí emisní mlhovina označovaná též M16 se nachází asi 6500 světelných let daleko, měří asi 20 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Hada (Serpens). Tento snímek obsahuje více než 25 hodin expozice a kombinuje tři specifické barvy emitované sírou (červeně), vodíkem (žlutě) a kyslíkem (modře).

Štítky: Orlí mlhovina, M16, Star-formation


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »