Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Uvnitř a okolo Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: Andrew Klinger

Z dálky celá ta věc vypadá jako Orel. Při bližším pohledu je ovšem Orlí mlhovina jasná oblast, která je ve skutečnosti oknem do středu velké tmavé obálky prachu. Tímto oknem je vidět jasně osvětlená dílna, kde právě vzniká otevřená hvězdokupa. V této dutině z vysokých pilířů a kulatých globulí tmavého prachu a studeného molekulárního plynu stále vznikají hvězdy. Několik mladých jasných modrých hvězdokup je už vidět a jejich světlo a větry odpařují a odtlačují pozůstávající filamenty a stěny plynu a prachu. Orlí emisní mlhovina označovaná též M16 se nachází asi 6500 světelných let daleko, měří asi 20 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Hada (Serpens). Tento snímek obsahuje více než 25 hodin expozice a kombinuje tři specifické barvy emitované sírou (červeně), vodíkem (žlutě) a kyslíkem (modře).

Štítky: Orlí mlhovina, M16, Star-formation


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »