Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Uvnitř a okolo Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: Andrew Klinger

Z dálky celá ta věc vypadá jako Orel. Při bližším pohledu je ovšem Orlí mlhovina jasná oblast, která je ve skutečnosti oknem do středu velké tmavé obálky prachu. Tímto oknem je vidět jasně osvětlená dílna, kde právě vzniká otevřená hvězdokupa. V této dutině z vysokých pilířů a kulatých globulí tmavého prachu a studeného molekulárního plynu stále vznikají hvězdy. Několik mladých jasných modrých hvězdokup je už vidět a jejich světlo a větry odpařují a odtlačují pozůstávající filamenty a stěny plynu a prachu. Orlí emisní mlhovina označovaná též M16 se nachází asi 6500 světelných let daleko, měří asi 20 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Hada (Serpens). Tento snímek obsahuje více než 25 hodin expozice a kombinuje tři specifické barvy emitované sírou (červeně), vodíkem (žlutě) a kyslíkem (modře).

Štítky: Orlí mlhovina, M16, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »