Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Thackerayovy globule

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI/AURA), NASA

Na pozadí na hvězdy bohatého pole a zářícího vodíku na tomto podrobném snímku IC 2944, jasné hvězdotvorné oblasti vzdálené 5900 světelných let v souhvězdí Kentaur (Centaurus) z Hubblova kosmického dalekohledu, jsou v siluetě vidět neprůhledná mračna mezihvězdného plynu a prachu. Tu největší temnou globuli poprvé uviděl jihoaftrický astronom A. D. Thackeray v roce 1950 a jde nejspíše o dvě překrývající se mračna, každé velké více jak jeden světelný rok. Obě kombinovaná mračna obsahují materiál ekvivalentní hmotnosti asi 15 hmotností Slunce, ovšem zhroutí se nakonec za vzniku hmotných hvězd? Podle dalších údajů z ostrých Hubblových snímků jsou Thackerayovy globule rozděleny a rozbrázděny jako důsledek intenzivní ultrafialové radiace z mladých, horkých hvězd, které již dodávají energii a zahřívají tu jasnou emisní mlhovinu. Tyto a podobné temné globule, o kterých je známo, že jsou spojené s jinými hvězdotvornými oblastmi mohou být nakonec rozpuštěny svým nepřátelským okolím jako kosmické hrudky másla v horké pánvi.

Štítky: Molecular clouds, Globules, Emission nebulas


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »