Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter ultrafialově z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Processing & License: Judy Schmidt

Jupiter vypadá v ultrafialovém světle trochu jinak. Hubblův kosmický dalekohled pravidelně snímkuje Jupiter, aby pomohl s interpretací pohybu jeho mraků a aby také pomohl kosmické sondě NASA Juno porozumět planetárnímu kontextu malý záběrů, které pořizuje. Barvy Jupiteru, které se monitorují jsou mimo obyčejný rozsah lidského vidění včetně ultrafialového a infračerveného světla. Na snímku z roku 2017 Jupiter vypadá v blízkém ultrafialovém světle jinak, zvláště protože množství slunečního světla odráženého zpátky je rozdílné a díky tomu jsou mraky v různých šířkách a výškách odlišně jasné. V blízkém UV se Jupiterovy póly jeví poměrně tmavé, stejně jako jeho Velká rudá skvrna a (opticky) menší bílý ovál vpravo. Bouře z řetězu perel více vpravo jsou ovšem jasnější v blízkém ultrafialovém světle a zde ve falešném barvě vypadají růžové. Vlevo nahoře je vidět Jupiterův největší měsíc Ganymed. Sonda Juno pokračuje ve svých obězích kolem Jupiteru za 53 dní, zatímco se na oběžné dráze Země Hubble vzpamatovává ze ztráty stabilizačního gyroskopu.
Oprava: Na nepřeloženou část textu upozornil Josef Papež.

Štítky: Ganymed, Jupiter, Ultrafialový


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »