Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter ultrafialově z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Processing & License: Judy Schmidt

Jupiter vypadá v ultrafialovém světle trochu jinak. Hubblův kosmický dalekohled pravidelně snímkuje Jupiter, aby pomohl s interpretací pohybu jeho mraků a aby také pomohl kosmické sondě NASA Juno porozumět planetárnímu kontextu malý záběrů, které pořizuje. Barvy Jupiteru, které se monitorují jsou mimo obyčejný rozsah lidského vidění včetně ultrafialového a infračerveného světla. Na snímku z roku 2017 Jupiter vypadá v blízkém ultrafialovém světle jinak, zvláště protože množství slunečního světla odráženého zpátky je rozdílné a díky tomu jsou mraky v různých šířkách a výškách odlišně jasné. V blízkém UV se Jupiterovy póly jeví poměrně tmavé, stejně jako jeho Velká rudá skvrna a (opticky) menší bílý ovál vpravo. Bouře z řetězu perel více vpravo jsou ovšem jasnější v blízkém ultrafialovém světle a zde ve falešném barvě vypadají růžové. Vlevo nahoře je vidět Jupiterův největší měsíc Ganymed. Sonda Juno pokračuje ve svých obězích kolem Jupiteru za 53 dní, zatímco se na oběžné dráze Země Hubble vzpamatovává ze ztráty stabilizačního gyroskopu.
Oprava: Na nepřeloženou část textu upozornil Josef Papež.

Štítky: Ganymed, Jupiter, Ultrafialový


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »