Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu na severu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Nad horou z kanadských Skalistých hor v národním parku Banff visí na noční obloze nejznámější severní asterismus. Ovšem nejpozoruhodnější je to úžasné zelenkavé světélkování vzduchu. Světélkování vzduchu bylo viditelné i očima, ale ne barevně a tato scéna byla zachycena dvěma expozicemi stejnou kamerou, jedna expozice sledovala hvězdy a druhá byla pořízena ze stativu. Emise světélkování vzduchu pochází převážně z atomů atmosférického kyslíku za extrémně nízkých hustot. Difuzní světlo je zde vidět ve vlnách přes severní noc a běžně se dá zachytit v barvách citlivými digitálními kamerami. Světélkování vzduchu pochází z výšek jako polární záře a vzniká chemiluminiscencí, kde se světlo světlo emituje chemickou excitací a postupným vyzářením. Energii pro chemickou excitaci poskytuje během dne extrémní ultrafialové záření Slunce. Na rozdíl od polárních září, které se omezují na vysoké šířky, se světélkování vzduchu vyskytuje kolem celé zeměkoule.

Štítky: Světélkování vzduchu, Banff, Big dipper


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »