Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu na severu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Nad horou z kanadských Skalistých hor v národním parku Banff visí na noční obloze nejznámější severní asterismus. Ovšem nejpozoruhodnější je to úžasné zelenkavé světélkování vzduchu. Světélkování vzduchu bylo viditelné i očima, ale ne barevně a tato scéna byla zachycena dvěma expozicemi stejnou kamerou, jedna expozice sledovala hvězdy a druhá byla pořízena ze stativu. Emise světélkování vzduchu pochází převážně z atomů atmosférického kyslíku za extrémně nízkých hustot. Difuzní světlo je zde vidět ve vlnách přes severní noc a běžně se dá zachytit v barvách citlivými digitálními kamerami. Světélkování vzduchu pochází z výšek jako polární záře a vzniká chemiluminiscencí, kde se světlo světlo emituje chemickou excitací a postupným vyzářením. Energii pro chemickou excitaci poskytuje během dne extrémní ultrafialové záření Slunce. Na rozdíl od polárních září, které se omezují na vysoké šířky, se světélkování vzduchu vyskytuje kolem celé zeměkoule.

Štítky: Světélkování vzduchu, Banff, Big dipper


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »