Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Země z observatoře na Měsíci

Uznání: G. Carruthers (NRL) et al., Far UV Camera, Apollo 16, NASA

Která je to planeta? Země. Na obrázku ve falešných barvách je vidět, jak Země září v ultrafialovém (UV) světle. Snímek je to historický, protože byl pořízen z povrchu Měsíce jedinou lunární observatoří lidstva. Ačkoliv zemská atmosféra propouští velice málo UV záření, tak i to málo dokáže způsobit úžeh. Část Země, která je přivrácená ke Slunci, odráží většinu ultrafialového záření, ale možná nejzajímavější se strana odvrácená od Slunce. Pásy UV emise jsou zde důsledkem polárních září a ty jsou způsobovány nabitými částicemi ze Slunce. Dalšími planetami, které ukazují polární záře v UV jsou Mars, Saturn, Jupiter a Uran.

Štítky: Země, Lunární observatoř, Ultrafialové světlo


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »