Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Země z observatoře na Měsíci

Uznání: G. Carruthers (NRL) et al., Far UV Camera, Apollo 16, NASA

Která je to planeta? Země. Na obrázku ve falešných barvách je vidět, jak Země září v ultrafialovém (UV) světle. Snímek je to historický, protože byl pořízen z povrchu Měsíce jedinou lunární observatoří lidstva. Ačkoliv zemská atmosféra propouští velice málo UV záření, tak i to málo dokáže způsobit úžeh. Část Země, která je přivrácená ke Slunci, odráží většinu ultrafialového záření, ale možná nejzajímavější se strana odvrácená od Slunce. Pásy UV emise jsou zde důsledkem polárních září a ty jsou způsobovány nabitými částicemi ze Slunce. Dalšími planetami, které ukazují polární záře v UV jsou Mars, Saturn, Jupiter a Uran.

Štítky: Země, Lunární observatoř, Ultrafialové světlo


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »