Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Země z observatoře na Měsíci

Uznání: G. Carruthers (NRL) et al., Far UV Camera, Apollo 16, NASA

Která je to planeta? Země. Na obrázku ve falešných barvách je vidět, jak Země září v ultrafialovém (UV) světle. Snímek je to historický, protože byl pořízen z povrchu Měsíce jedinou lunární observatoří lidstva. Ačkoliv zemská atmosféra propouští velice málo UV záření, tak i to málo dokáže způsobit úžeh. Část Země, která je přivrácená ke Slunci, odráží většinu ultrafialového záření, ale možná nejzajímavější se strana odvrácená od Slunce. Pásy UV emise jsou zde důsledkem polárních září a ty jsou způsobovány nabitými částicemi ze Slunce. Dalšími planetami, které ukazují polární záře v UV jsou Mars, Saturn, Jupiter a Uran.

Štítky: Země, Lunární observatoř, Ultrafialové světlo


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »