Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Země z observatoře na Měsíci

Uznání: G. Carruthers (NRL) et al., Far UV Camera, Apollo 16, NASA

Která je to planeta? Země. Na obrázku ve falešných barvách je vidět, jak Země září v ultrafialovém (UV) světle. Snímek je to historický, protože byl pořízen z povrchu Měsíce jedinou lunární observatoří lidstva. Ačkoliv zemská atmosféra propouští velice málo UV záření, tak i to málo dokáže způsobit úžeh. Část Země, která je přivrácená ke Slunci, odráží většinu ultrafialového záření, ale možná nejzajímavější se strana odvrácená od Slunce. Pásy UV emise jsou zde důsledkem polárních září a ty jsou způsobovány nabitými částicemi ze Slunce. Dalšími planetami, které ukazují polární záře v UV jsou Mars, Saturn, Jupiter a Uran.

Štítky: Země, Lunární observatoř, Ultrafialové světlo


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »