Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře kolem Saturnova severního pólu

Uznání: NASA, ESA, Hubble, OPAL Program, J. DePasquale (STScI), L. Lamy (Obs. Paris)

Jsou Saturnovy polární záře jako ty pozemské? Hubblův kosmický dalekohled a kosmická sonda Cassini současně sledovaly Saturnův severní pól při závěrečných obězích Cassini v září 2017 a tak pomohly s odpovědí na tuto otázku. Sklon Saturnu tehdy způsobil, že byl severní pól ze Země zřetelně viditelný. Obraz, na který se díváte je kompozitem z ultrafialových snímků polární záře a optických snímků mračen a prstenců Saturnu všech nedávno pořízených Hubblem. Podobně jako na Zemi i Saturnovy severní polární záře mohou kolem pólu tvořit úplné nebo částečné prstence. Ovšem na rozdíl od Země jsou Saturnovy polární záře často spirály a jejich jasnost nejspíše vrcholí před půlnocí a úsvitem. Na rozdíl od Jupiterových polárních září se ty Saturnovy zdají lépe propojeny s vnitřním magnetickým polem Saturnu a okolního proměnlivého slunečního větru. V roce 2004 byly pořízeny podobné snímky jižních polárních září Saturnu, když byl jižní pól této planety dobře vidět ze Země.

Učitelé: APOD ve třídě

Štítky: Saturn, Polární záře, Ultrafialový


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »