Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzlet sondy Hayabusa2 od planetky Ryugu

Uznání: JAXA, U. Tokyo, Kochi U., Rikkyo U., Nagoya U., Chiba Tech., Meiji U., U. Aizu, AIST

Dokáže kosmická sonda Hayabusa2 bezpečně přistát na planetce Ryugu? Snímky už od příletu v červnu ukazují, že povrch asi kilometr velké planetky Ryugu pokrývají balvany, takže najít dostatečně ploché místo pro dosednutí kosmické sondy o velikosti 1 x 1,6 x 1,25 m (sluneční panely 6 x 4,23 m) se ukazuje být výzvou. Na videu je vidět stín japonské sondy Hayabusa2 na členitém povrchu Ryugu při jejím vzestupu při nácviku dosednutí jenom 20 metrů nad povrchem. Předtím se už od Hayabusy oddělily malé přistávací moduly velikosti létajících talířů a dosáhly kontakt s povrchem planetky tvaru diamantu a začaly poskakovat kolem. Studium Ryugu by mohlo lidstvu povědět nejenom o povrchu a vnitřku této planetky, ale také jaké materiály byly k dispozici v rané Sluneční soustavě pro vývoj života. Dosednutí mateřské sondy Hayabusa2 se plánuje na počátek příštího roku a po něm by měl následovat odběr souboru vzorků půdy pro návrat na Zemi.

Štítky: Kosmická sonda Hayabusa2, Planetka Ryugu, Descent


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »