Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

R Leporis: Vampíří hvězda

Uznání a copyright: Martin Pugh

R Leporis, možná ještě lépe známá jako Hindsova karmínová hvězda, je vzácná hvězda na pozemské noční obloze. Je výrazně červená. Objevitel této hvězdy, anglický astronom 19. století John Russell Hind zaznamenal, že se v dalekohledu jeví "... jako kapka krve v černém poli." Jedná se o proměnnou hvězdu typu Mira, která mění svoji jasnost s periodou asi 14 měsíců a nachází se 1360 světelných let daleko v souhvězdí Zajíce (Lepus). O R Leporis je nyní známo, že je to uhlíková hvězda, velmi chladný a vysoce vyvinutý rudý obr s přebytkem uhlíku. Hojnost uhlíku v uhlíkových hvězdách vzniká slučováním hélia v téměř umírajícím hvězdném jádru a uhlík pak vzlíná do vnějších vrstev hvězdy. Důsledkem tohoto vzlínání je hojnost jednoduchých uhlíkových molekul, jako jsou CO, CH, CN a C2. I když je pravda, že chladné uhlíkové hvězdy vyzařují většinu své energie v červeném a infračerveném světle, tak uhlíkové molekuly silně absorbují i to málo modrého světla a uhlíkovým hvězdám tak dávají výjmečně temně červenou barvu. R Leporis ztrácí svoji na uhlík bohatou atmosféru silným hvězdným větrem do okolního mezihvězdného materiálu a mohla by být blízko přechodu do stádia planetární mlhoviny. A také veselý Halloween od lidiček z APODu.

Štítky: Carbon star, R lep, Proměnná typu mira


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »