Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionidy nad Vnitřním Mongolskem

Uznání a copyright: Yin Hao

Z Orionu vylétaly meteory. To se ovšem čekalo, jelikož v říjnu nastává každoroční meteorický roj Orionid. Na snímku z postupných expozic z letošního října je zachyceno přes dva tucty meteorů nad sopkou Wulan Hada ve Vnitřním Mongolsku v Číně. Je vidět, jak četné meteory směřují do jediné malé oblasti oblohy zvané radiant, která je zde vidět vlevo nahoře nad pásem v Orionu. Orionidy byly na počátku kousíčky o velikosti písku, které vyvrhla Halleyova kometa při některé ze svých cest do vnitřní Sluneční soustavy. Halleyova kometa je ve skutečnosti zodpovědná za dva známé meteorické roje, tím druhým známým rojem jsou Eta Aquaridy, které jsou vidět vždycky v květnu. Na snímku Orionid v APODu dnes před rokem ze stejného místa je vidět i stejné auto. Meteorický roj Leonid, který pochází z komety Tempel-Tuttle, by měl příští měsíc také ukázat několik jasných meteorů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Instagramu, Redditu, nebo na Twitteru.

Štítky: Orionids, Meteorický roj, Orion


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »