Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionidy nad Vnitřním Mongolskem

Uznání a copyright: Yin Hao

Z Orionu vylétaly meteory. To se ovšem čekalo, jelikož v říjnu nastává každoroční meteorický roj Orionid. Na snímku z postupných expozic z letošního října je zachyceno přes dva tucty meteorů nad sopkou Wulan Hada ve Vnitřním Mongolsku v Číně. Je vidět, jak četné meteory směřují do jediné malé oblasti oblohy zvané radiant, která je zde vidět vlevo nahoře nad pásem v Orionu. Orionidy byly na počátku kousíčky o velikosti písku, které vyvrhla Halleyova kometa při některé ze svých cest do vnitřní Sluneční soustavy. Halleyova kometa je ve skutečnosti zodpovědná za dva známé meteorické roje, tím druhým známým rojem jsou Eta Aquaridy, které jsou vidět vždycky v květnu. Na snímku Orionid v APODu dnes před rokem ze stejného místa je vidět i stejné auto. Meteorický roj Leonid, který pochází z komety Tempel-Tuttle, by měl příští měsíc také ukázat několik jasných meteorů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Instagramu, Redditu, nebo na Twitteru.

Štítky: Orionids, Meteorický roj, Orion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »