Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Do země se v poušti v Utahu zabořil létající talíř

Uznání: USAF 388th Range Sqd., Genesis Mission, NASA

V poušti v Utahu tvrdě přistál létající talíř poté, co ho sledoval radar a stíhaly helikoptéry. Bylo to v roce 2004 a nebyli přitom žádní vesmírní mimozemšťané. Ten talíř zde na snímku byla návratová schránka Genesis, součást kosmické sondy Genesis, kterou v roce 2001 vypustila organizace NASA ke studiu Slunce. K nečekaně tvrdému přistání rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu došlo proto, protože se padáky neotevřely jak bylo v plánu. Sonda Genesis obíhala kolem Slunce a sbírala částice slunečního větru, které jsou obvykle odkloněny zemským magnetickým polem. I přes tak tvrdé přistání hodně vzorků zůstalo v dostatečně dobrém stavu pro analýzu. K objevům Genesis patří nové podrobnosti o složení Slunce a jak se liší výskyt některých prvků přes Sluneční soustavu. Tyto výsledky daly nahlédnout, jak před miliardami let vznikaly planety a Slunce.

Štítky: Sluneční vítr, Mise Genesis, Tvrdé přistání


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečně zakryté zapadající Slunce ve Španělsku

Technika: refraktor WO FLT98/618, okulár Pentax 14 mm, mobil Google Pixel 8 Pro (ruční zaostření, ruční white balance a ruční úprava jasu). Podání barev i kontrast je blízké skutečné realitě v tu chvíli.

Další informace »