Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4592: Reflexní mlhovina Modrá koňská hlava

Uznání a copyright: Mario Cogo

Vidíte koňskou hlavu? To co vidíte není slavná mlhovina Koňská hlava v Orionu, ale poněkud slabší mlhovina, která nabývá dobře známý tvar teprve po hloukovém zobrazování. Hlavní část zde zobrazeného komplexu molekulárního mračna je reflexní mlhovina katalogizovaná jako IC 4592. Reflexní mlhoviny jsou tvořeny velice jemným prachem, který se normálně jeví tmavý, ale pokud odráží světlo energetických okolních hvězd, tak se jeví pěkně modrý. V tomto případě je zdrojem většiny odráženého světla hvězda v oku koně. Hvězda je součástí Nu Scorpii, jedné z nejjasnějších hvězdných soustav v souhvězdí Štíra (Scorpius). Od středu obrázku vpravo je vidět, jak dvě hvězdy obklopuje reflexní mlhovina s označením IC 4601.

Štítky: Reflekční mlhovina, Mlhovina Modrá koňská hlava, IC 4592


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »