Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víla z Orlí mlhoviny

Uznání: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team, (STScI/AURA)

Prachové skulptury v Orlí mlhovině se odpařují. Silné hvězdné světlo odbourává tyto chladné kosmické hory, sošné pilíře, které si můžeme představovat jako nějaké mýtické bytosti. Zde je vidět jeden z několika výrazných prachových pilířů v Orlí mlhovině, který by mohl představovat obří mimozemskou vílu. Víla je ovšem vysoká 10 světelných let a její žár je prudší, než ten z obyčejného ohně. Velká Orlí mlhovina, M16, je ve skutečnosti obří vypařující se obálkou plynu a prachu, uvnitř které se zvětšuje dutina zaplněná nádhernou hvězdnou porodnicí, ve které nyní vzniká otevřená hvězdokupa. Velký sloup vzdálený asi 7000 světelných let se za asi 100 000 let úplně odpaří. Snímek je vidět ve vědecky přiřazených barvách a byl zveřejněn v roce 2005 jako součást oslav 15. výročí vypuštění Hubblova kosmického dalekohledu.

Novinka: Stránka Instagramu představuje pěkné snímky nedávno nabídnuté APODu.

Štítky: Pillar, Orlí mlhovina, Star-formation


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »