Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víla z Orlí mlhoviny

Uznání: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team, (STScI/AURA)

Prachové skulptury v Orlí mlhovině se odpařují. Silné hvězdné světlo odbourává tyto chladné kosmické hory, sošné pilíře, které si můžeme představovat jako nějaké mýtické bytosti. Zde je vidět jeden z několika výrazných prachových pilířů v Orlí mlhovině, který by mohl představovat obří mimozemskou vílu. Víla je ovšem vysoká 10 světelných let a její žár je prudší, než ten z obyčejného ohně. Velká Orlí mlhovina, M16, je ve skutečnosti obří vypařující se obálkou plynu a prachu, uvnitř které se zvětšuje dutina zaplněná nádhernou hvězdnou porodnicí, ve které nyní vzniká otevřená hvězdokupa. Velký sloup vzdálený asi 7000 světelných let se za asi 100 000 let úplně odpaří. Snímek je vidět ve vědecky přiřazených barvách a byl zveřejněn v roce 2005 jako součást oslav 15. výročí vypuštění Hubblova kosmického dalekohledu.

Novinka: Stránka Instagramu představuje pěkné snímky nedávno nabídnuté APODu.

Štítky: Pillar, Orlí mlhovina, Star-formation


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »