Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víla z Orlí mlhoviny

Uznání: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team, (STScI/AURA)

Prachové skulptury v Orlí mlhovině se odpařují. Silné hvězdné světlo odbourává tyto chladné kosmické hory, sošné pilíře, které si můžeme představovat jako nějaké mýtické bytosti. Zde je vidět jeden z několika výrazných prachových pilířů v Orlí mlhovině, který by mohl představovat obří mimozemskou vílu. Víla je ovšem vysoká 10 světelných let a její žár je prudší, než ten z obyčejného ohně. Velká Orlí mlhovina, M16, je ve skutečnosti obří vypařující se obálkou plynu a prachu, uvnitř které se zvětšuje dutina zaplněná nádhernou hvězdnou porodnicí, ve které nyní vzniká otevřená hvězdokupa. Velký sloup vzdálený asi 7000 světelných let se za asi 100 000 let úplně odpaří. Snímek je vidět ve vědecky přiřazených barvách a byl zveřejněn v roce 2005 jako součást oslav 15. výročí vypuštění Hubblova kosmického dalekohledu.

Novinka: Stránka Instagramu představuje pěkné snímky nedávno nabídnuté APODu.

Štítky: Pillar, Orlí mlhovina, Star-formation


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »