Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirála superhmotných černých děr

Uznání videa: NASA's Goddard Space Flight Center; Music: In the Hall of the Mountain King by Edvard Grieg

Září černé díry při srážce? Při slučování černých děr, které obíhají kolem sebe, se jistě uvolňuje vlna neobvyklého gravitačního záření, ale budou také předtím vyzařovat světlo, pokud by byly obklopené plynem? Astrofyzikové vytvořili důmyslnou počítačovou simulaci, aby tak pomohli s odpovědí. Simulace a výsledné video přesně popisuje dvě superhmotné černé díry, které se k sobě blíží po spirále, včetně jevů Einsteinovy obecné teorie relativity na okolní plyn a světlo. Video nejprve ukazuje soustavu shora a později ze strany, kde je zborcení gravitačními čočkami více zřejmé. Numerické výsledky ukazují, že gravitační a magnetické síly by měly dodávat energii plynu a ten by pak měl emitovat vysokoenergetické světlo od ultrafialového po rentgenové. Emise takového světla by mohla lidstvu umožnit detekovat a studovat pár superhmotných černých děr dlouho předtím, než po spirále splynou.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1800+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Černé díry, Spiraling, Gravitační vlny


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »