Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirála superhmotných černých děr

Uznání videa: NASA's Goddard Space Flight Center; Music: In the Hall of the Mountain King by Edvard Grieg

Září černé díry při srážce? Při slučování černých děr, které obíhají kolem sebe, se jistě uvolňuje vlna neobvyklého gravitačního záření, ale budou také předtím vyzařovat světlo, pokud by byly obklopené plynem? Astrofyzikové vytvořili důmyslnou počítačovou simulaci, aby tak pomohli s odpovědí. Simulace a výsledné video přesně popisuje dvě superhmotné černé díry, které se k sobě blíží po spirále, včetně jevů Einsteinovy obecné teorie relativity na okolní plyn a světlo. Video nejprve ukazuje soustavu shora a později ze strany, kde je zborcení gravitačními čočkami více zřejmé. Numerické výsledky ukazují, že gravitační a magnetické síly by měly dodávat energii plynu a ten by pak měl emitovat vysokoenergetické světlo od ultrafialového po rentgenové. Emise takového světla by mohla lidstvu umožnit detekovat a studovat pár superhmotných černých děr dlouho předtím, než po spirále splynou.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1800+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Černé díry, Spiraling, Gravitační vlny


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »