Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety uprostřed hor

Uznání a copyright: Yudong Jiang

Co se děje uprostřed hor? Raketa startuje do vesmíru. Přesněji, před dvěma týdny raketa Dlouhý pochod 3B odstartovala z kosmodromu Si-čchang v provincii S’-čchuan v Číně. Raketa vynesla dvě navigační družice do výšky asi 2000 kilometrů nad povrchem Země, což je výš, než obíhá Mezinárodní kosmická stanice, ale mnohem níž, než obíhají geostacionární družice. Z kosmodromu Si-čchang byla v roce 2013 také k Měsíci vypuštěna čínská sonda Chang'e 3, která na jeho povrch dopravila vozítko Yutu. Snímek byl pořízen ze vzdálenosti asi 10 kilometrů od místa startu a skládá se z 9 expozic, včetně expozice pozadí.

Štítky: China, Rocket launch, Hory


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce J+V  11.6. 2026

odeznívající konjunkce jupiteru a venuše která probíhala 9 a 10 června zkusil sem nyní s polluxem a castorem

Další informace »