Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zajímavosti severní zimní oblohy

Uznání a copyright: Universe2go.com

Co můžete nyní v zimě vidět na obloze? Tato grafika nám dává přehled několika zajímavostí na severní polokouli Země. Vypadá jako ciferník hodin se středem dole, časné události na (severním) zimním nebi jsou vlevo, zatímco pozdější události se promítají vpravo. Objekty poměrně blízké Zemi jsou obecně ilustrovány jako bližší postavičce s dalekohledem ve středu dole, i když téměř všechno nakreslené se dá vidět i bez dalekohledu. Jak je pravidlem v každém ročním období, souhvězdí jsou rok od roku stejná a jako obvykle uprostřed prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Také jako obvykle je možné čas od času vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jako jasný bod, který po západu Slunce letí po obloze. Už méně obvyklý je očekávaný průchod Měsíce téměř přímo před několika planetami začátkem ledna. Skutečným zážitkem této zimy je kometa 46P/Wirtanen, která je již jasná a která v polovimě prosince projde jen 36 vzdáleností Měsíce od Země a možná bude snadno viditelná i pouhým okem.

Štítky: Winter, Sky highlights, Planety


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »