Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zajímavosti severní zimní oblohy

Uznání a copyright: Universe2go.com

Co můžete nyní v zimě vidět na obloze? Tato grafika nám dává přehled několika zajímavostí na severní polokouli Země. Vypadá jako ciferník hodin se středem dole, časné události na (severním) zimním nebi jsou vlevo, zatímco pozdější události se promítají vpravo. Objekty poměrně blízké Zemi jsou obecně ilustrovány jako bližší postavičce s dalekohledem ve středu dole, i když téměř všechno nakreslené se dá vidět i bez dalekohledu. Jak je pravidlem v každém ročním období, souhvězdí jsou rok od roku stejná a jako obvykle uprostřed prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Také jako obvykle je možné čas od času vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jako jasný bod, který po západu Slunce letí po obloze. Už méně obvyklý je očekávaný průchod Měsíce téměř přímo před několika planetami začátkem ledna. Skutečným zážitkem této zimy je kometa 46P/Wirtanen, která je již jasná a která v polovimě prosince projde jen 36 vzdáleností Měsíce od Země a možná bude snadno viditelná i pouhým okem.

Štítky: Winter, Sky highlights, Planety


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »