Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zajímavosti severní zimní oblohy

Uznání a copyright: Universe2go.com

Co můžete nyní v zimě vidět na obloze? Tato grafika nám dává přehled několika zajímavostí na severní polokouli Země. Vypadá jako ciferník hodin se středem dole, časné události na (severním) zimním nebi jsou vlevo, zatímco pozdější události se promítají vpravo. Objekty poměrně blízké Zemi jsou obecně ilustrovány jako bližší postavičce s dalekohledem ve středu dole, i když téměř všechno nakreslené se dá vidět i bez dalekohledu. Jak je pravidlem v každém ročním období, souhvězdí jsou rok od roku stejná a jako obvykle uprostřed prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Také jako obvykle je možné čas od času vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jako jasný bod, který po západu Slunce letí po obloze. Už méně obvyklý je očekávaný průchod Měsíce téměř přímo před několika planetami začátkem ledna. Skutečným zážitkem této zimy je kometa 46P/Wirtanen, která je již jasná a která v polovimě prosince projde jen 36 vzdáleností Měsíce od Země a možná bude snadno viditelná i pouhým okem.

Štítky: Winter, Sky highlights, Planety


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »