Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mount Everest se stopami hvězd

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Na nočním horském pohledu je nejvyšší hora na planetě Zemi. Příkrou severní stěnu Himalajské hory s popředím jasně ozářeným měsíčním světlem zachytilo 30. září 240 postupných expozic pořízených ze stativu v základním táboře a pak digitálně navrstvených. Sekvence trvala něco přes 1,5 hodiny a zachytila také barevné stopy hvězd. Pohyb hvězd odráží denní otáčení planety kolem své osy a hvězdy se pohybují po mírných soustředných obloucích se středem na jižním nebeském pólu, který je hluboko pod drsným obzorem. Barva stop odkazuje na teplotu hvězd. Modré barvy pocházejí od žhavějších hvězd, žluté až červené barvy zase od hvězd chladnějších než Slunce.

Štítky: Everest, Star trail, Severní stěna, South celestial pole


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »