Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mount Everest se stopami hvězd

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Na nočním horském pohledu je nejvyšší hora na planetě Zemi. Příkrou severní stěnu Himalajské hory s popředím jasně ozářeným měsíčním světlem zachytilo 30. září 240 postupných expozic pořízených ze stativu v základním táboře a pak digitálně navrstvených. Sekvence trvala něco přes 1,5 hodiny a zachytila také barevné stopy hvězd. Pohyb hvězd odráží denní otáčení planety kolem své osy a hvězdy se pohybují po mírných soustředných obloucích se středem na jižním nebeském pólu, který je hluboko pod drsným obzorem. Barva stop odkazuje na teplotu hvězd. Modré barvy pocházejí od žhavějších hvězd, žluté až červené barvy zase od hvězd chladnějších než Slunce.

Štítky: Everest, Star trail, Severní stěna, South celestial pole


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »