Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gif pootáčející se Ultima Thule

Uznání: NASA, Johns Hopkins University APL, Southwest Research Institute

Ultima Thule je nejvzdálenějším tělesem, které zkoumala kosmická sonda ze Země. Kosmická sonda New Horizons pořídila 1. ledna tyto dva snímky s odstupem 38 minut, když k tomuto tělesu z Kuiperova pásu, slabě osvětlenému Sluncem ve vzdálenosti 6,5 miliard kilometrů, uháněla rychlostí 51 000 kilometrů za hodinu. Kontaktní podvojná planetka se dvěma laloky rotuje jednou za asi 15 hodin. Rotace mezi těmito snímky, která je vidět v blikajícím gifu, vytváří 3D perspektivu tohoto nejprimitivnějšího světa, který byl kdy vidět. Vědecký tým je začal nazývat odděleně jako Ultima a Thule, větší Ultima má průměr asi 19 kilometrů. Menší Thule měří 14 kilometrů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Jhuapl.edu: January 3, 2019 New Ultima Thule Discoveries from NASA's New Horizons
  2. NASA: Kuiper Belt
  3. Twitter.com: @NewHorizons2015
  4. Jhuapl.edu: New Horizons GALLERIES

Štítky: Flyby, Kosmická loď, New horizons, Mu69, Kuiper belt


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »