Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodopád Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Může to být sice nejsušší místo na planetě Zemi, ale i tak v chilské poušti Atacama vysoko v horách teče voda. Po objevení tohoto malého potoku s proudící vodou se fotograf vrátil zpátky pozorovat východ Mléčné dráhy na tmavé jižní obloze a vypočetl okamžik, kdy se Mléčná dráha setká se vzácnou proudící vodou. Na panoramatickém snímku oblohy jsou hvězdy a mlhoviny ponořeny do záře kolem Mléčné dráhy samotné a ten moment sdílí i se satelitními galaxiemi Mléčné dráhy, s Velkým a Malým Magellanovým mračnem vpravo nad obzorem. Vrchol vodopádu ukazuje k hvězdě beta Centauri. Nad ní se nachází temný prostor mlhoviny Uhelný pytel a hvězdy Jižního kříže.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2011-08-11 Sníh na Paranalu
  2. APOD: 2018-01-05 Velká mlhovina v Lodním kýlu nad jezerem Ballard
  3. EarthSky.org: Galaxy collision to send solar system flying?
  4. NASA: The Nearest Galaxies
  5. OneMinuteAstronomer.com: The Coalsack Nebula

Štítky: Mléčná dráha, Mléčná dráha, Lmc, Smc, Smc


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »