Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodopád Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Může to být sice nejsušší místo na planetě Zemi, ale i tak v chilské poušti Atacama vysoko v horách teče voda. Po objevení tohoto malého potoku s proudící vodou se fotograf vrátil zpátky pozorovat východ Mléčné dráhy na tmavé jižní obloze a vypočetl okamžik, kdy se Mléčná dráha setká se vzácnou proudící vodou. Na panoramatickém snímku oblohy jsou hvězdy a mlhoviny ponořeny do záře kolem Mléčné dráhy samotné a ten moment sdílí i se satelitními galaxiemi Mléčné dráhy, s Velkým a Malým Magellanovým mračnem vpravo nad obzorem. Vrchol vodopádu ukazuje k hvězdě beta Centauri. Nad ní se nachází temný prostor mlhoviny Uhelný pytel a hvězdy Jižního kříže.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2011-08-11 Sníh na Paranalu
  2. APOD: 2018-01-05 Velká mlhovina v Lodním kýlu nad jezerem Ballard
  3. EarthSky.org: Galaxy collision to send solar system flying?
  4. NASA: The Nearest Galaxies
  5. OneMinuteAstronomer.com: The Coalsack Nebula

Štítky: Mléčná dráha, Mléčná dráha, Lmc, Smc, Smc


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »