Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění nad Pekingem

Uznání a copyright: Li Zhaoqi

V severovýchodní Ázii bylo 6. ledna vidět vycházet nov Měsíce v siluetě se Sluncem. Na snímku teleobjektivem přes pošmournou oblohu je vidět částečné zatmění poblíž maxima. V popředí je vrcholu kopce pavilón Wanchun, ze kterého se dá přehlédnout střed populárního Zakázaného města v Pekingu a který hostí časné pozorovatele slunečního zatmění. Toto bylo první z pěti zatmění roku 2019, tři sluneční a dvě měsíční. Příští bude úplné zatmění Měsíce tento měsíc při úplňku v perigeu. V noci 21. ledna bude nebeská hra stínů vidět z poloviny planety Země na které jsou obě Ameriky, Evropa a západní Afrika.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Forbidden City
  2. EclipseWise.com: Total Lunar Eclipse of January 21
  3. NASA: Lunar Eclipses
  4. EarthSky.org: The supermoon eclipse of January 20-21

Štítky: Sluneční zatmění, Pse


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »