Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění nad Pekingem

Uznání a copyright: Li Zhaoqi

V severovýchodní Ázii bylo 6. ledna vidět vycházet nov Měsíce v siluetě se Sluncem. Na snímku teleobjektivem přes pošmournou oblohu je vidět částečné zatmění poblíž maxima. V popředí je vrcholu kopce pavilón Wanchun, ze kterého se dá přehlédnout střed populárního Zakázaného města v Pekingu a který hostí časné pozorovatele slunečního zatmění. Toto bylo první z pěti zatmění roku 2019, tři sluneční a dvě měsíční. Příští bude úplné zatmění Měsíce tento měsíc při úplňku v perigeu. V noci 21. ledna bude nebeská hra stínů vidět z poloviny planety Země na které jsou obě Ameriky, Evropa a západní Afrika.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Forbidden City
  2. EclipseWise.com: Total Lunar Eclipse of January 21
  3. NASA: Lunar Eclipses
  4. EarthSky.org: The supermoon eclipse of January 20-21

Štítky: Sluneční zatmění, Pse


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »