Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění nad Pekingem

Uznání a copyright: Li Zhaoqi

V severovýchodní Ázii bylo 6. ledna vidět vycházet nov Měsíce v siluetě se Sluncem. Na snímku teleobjektivem přes pošmournou oblohu je vidět částečné zatmění poblíž maxima. V popředí je vrcholu kopce pavilón Wanchun, ze kterého se dá přehlédnout střed populárního Zakázaného města v Pekingu a který hostí časné pozorovatele slunečního zatmění. Toto bylo první z pěti zatmění roku 2019, tři sluneční a dvě měsíční. Příští bude úplné zatmění Měsíce tento měsíc při úplňku v perigeu. V noci 21. ledna bude nebeská hra stínů vidět z poloviny planety Země na které jsou obě Ameriky, Evropa a západní Afrika.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Forbidden City
  2. EclipseWise.com: Total Lunar Eclipse of January 21
  3. NASA: Lunar Eclipses
  4. EarthSky.org: The supermoon eclipse of January 20-21

Štítky: Sluneční zatmění, Pse


17. vesmírný týden 2019

17. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 22. 4. do 28. 4. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je vidět Mars, ráno Jupiter a Saturn. Přechod Ganymeda a jeho stínu nastává v úterý 23. dubna nad ránem. Skvrny na Slunci opět mizí. Na ISS dorazila zásobovací loď Cygnus. Další společnost testuje motorické přistání se znovupoužitelnou raketou. Test Crew Dragonu skončil havárií. Před 50 lety spadly meteority v Irsku i do obchodního centra a před 245 lety se narodil Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M 45

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2019 obdržel snímek „M 45“, jehož autorem je Pavel Uhrin   Subaru … nu nejsme sice nyní v automobilovém průmyslu, ale japonské Subaru opravdu představuje šest hvězdiček, které se dostaly do loga známé automobilky. Ovšem i japonský

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdy v Čerčanech

Čerčany a časosběr foto 60 minut.

Další informace »