Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika zbytku supernovy v Plachtách

Uznání a copyright: Robert Gendler, Roberto Colombari, Digitized Sky Survey (POSS II)

Tímto krásným a komplexním koutem nebe probíhá rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Mozaika složená z 200 snímků široká 16 stupňů míří k barevným hvězdám u severozápadního okraje souhvězdí Plachty (Vela) a ve středu jsou zářící filamenty zbytku supernovy v Plachtách, což je mračno trosek po smrtící explozi hmotné hvězdy. Světlo z tohoto výbuchu supernovy, která zbytek v Plachtách vytvořila, poprvé Zemi dosáhlo před 11 000 lety. Kromě filamentů zářícího plynu stlačených rázovými vlnami kosmická katastrofa po sobě zanechala také neuvěřitelně husté rotují stelární jádro, pulzar v Plachtách. Zbytek supernovy v Plachtách je asi 800 světelných let daleko a je nejspíše ponořený do ještě většího a staršího zbytku supernovy, do Gumovy mlhoviny. Mezi objekty, které se dají na této široké mozaice identifikovat, patří emisní a reflexní mlhoviny, hvězdokupy a pozoruhodná mlhovina Tužka.

Seznam odkazů v popisu

  1. RobGendlerAstropics.com: The Vela Supernova Remnant
  2. Hawastsoc.org: Constellations: Vela -- Sails of Argo Navis
  3. Jhu.edu: Bill Blair's Vela Supernova Remnant File
  4. APOD: 1996-06-12 Vela Supernova Remnant in X-ray
  5. APOD: 2000-06-09 Pulsar Vela: Prstenec s výtryskem u neutronové hvězdy
  6. APOD: 2002-02-17 Místní bublina a Galaktické okolí
  7. APOD: 2018-05-24 Rozsah Gumovy mlhoviny
  8. RobGendlerAstropics.com: The Vela Supernova Remnant - labels
  9. Stsci.edu: The Pencil Nebula By David Malin

Štítky: Vela, Zbytek supernovy, Pulsar


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »