Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika zbytku supernovy v Plachtách

Uznání a copyright: Robert Gendler, Roberto Colombari, Digitized Sky Survey (POSS II)

Tímto krásným a komplexním koutem nebe probíhá rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Mozaika složená z 200 snímků široká 16 stupňů míří k barevným hvězdám u severozápadního okraje souhvězdí Plachty (Vela) a ve středu jsou zářící filamenty zbytku supernovy v Plachtách, což je mračno trosek po smrtící explozi hmotné hvězdy. Světlo z tohoto výbuchu supernovy, která zbytek v Plachtách vytvořila, poprvé Zemi dosáhlo před 11 000 lety. Kromě filamentů zářícího plynu stlačených rázovými vlnami kosmická katastrofa po sobě zanechala také neuvěřitelně husté rotují stelární jádro, pulzar v Plachtách. Zbytek supernovy v Plachtách je asi 800 světelných let daleko a je nejspíše ponořený do ještě většího a staršího zbytku supernovy, do Gumovy mlhoviny. Mezi objekty, které se dají na této široké mozaice identifikovat, patří emisní a reflexní mlhoviny, hvězdokupy a pozoruhodná mlhovina Tužka.

Seznam odkazů v popisu

  1. RobGendlerAstropics.com: The Vela Supernova Remnant
  2. Hawastsoc.org: Constellations: Vela -- Sails of Argo Navis
  3. Jhu.edu: Bill Blair's Vela Supernova Remnant File
  4. APOD: 1996-06-12 Vela Supernova Remnant in X-ray
  5. APOD: 2000-06-09 Pulsar Vela: Prstenec s výtryskem u neutronové hvězdy
  6. APOD: 2002-02-17 Místní bublina a Galaktické okolí
  7. APOD: 2018-05-24 Rozsah Gumovy mlhoviny
  8. RobGendlerAstropics.com: The Vela Supernova Remnant - labels
  9. Stsci.edu: The Pencil Nebula By David Malin

Štítky: Vela, Zbytek supernovy, Pulsar


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »