Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvadrantidy

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Meteorický roj Kvadrantid pojmenovaný po zapomenutém souhvězdí je pro pozorovatele oblohy na severní polokouli každoroční událostí. Obvykle krátce vrcholí v chladných časných ranního hodinách 4. ledna. Radiant roje se na obloze nachází ve starém, astronomicky opuštěném souhvězdí Zedního kvadrantu (Quadrans Muralis). To je poloha mezi hranicemi moderních souhvězdí Herkules, Pastýř a Drak. Na tomto obrazu oblohy sestaveném z digitálních snímků pořízených mezi 2:30 ráno a svítáním za bezměsíčné noci se dá napočítat asi 30 Kvadrantid. Radiant roje vychází právě vpravo od sopky Teide na Kanárském ostrově Tenerife pod dobře známými hvězdami Velkého vozu na severní obloze. Jako nejpravděpodobnější zdroj proudu prachových částic, ze kterých Kvadrantidy pocházejí, byla v roce 2003 identifikována planetka. Když se pečlivě podíváte, tak můžete nahoře nad vrcholem sopky najít zřetelnou zelenou komu. Patří návštěvníkovi pozemské oblohy o Vánocích 2018, kometě Wirtanen.

Seznam odkazů v popisu

  1. Earthsky.org: Dark skies for 2019’s Quadrantid meteors
  2. Wikipedia: Former constellations
  3. APOD: 2007-08-12 Roj Perseid
  4. Ianridpath.com: Quadrans Muralis
  5. NASA: QUADRANTID PARENT DISCOVERED
  6. APOD: 2018-12-22 Mrazivá prosincová noc

Štítky: Quadrantid, Meteorický roj, Sopka


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »