Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvadrantidy

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Meteorický roj Kvadrantid pojmenovaný po zapomenutém souhvězdí je pro pozorovatele oblohy na severní polokouli každoroční událostí. Obvykle krátce vrcholí v chladných časných ranního hodinách 4. ledna. Radiant roje se na obloze nachází ve starém, astronomicky opuštěném souhvězdí Zedního kvadrantu (Quadrans Muralis). To je poloha mezi hranicemi moderních souhvězdí Herkules, Pastýř a Drak. Na tomto obrazu oblohy sestaveném z digitálních snímků pořízených mezi 2:30 ráno a svítáním za bezměsíčné noci se dá napočítat asi 30 Kvadrantid. Radiant roje vychází právě vpravo od sopky Teide na Kanárském ostrově Tenerife pod dobře známými hvězdami Velkého vozu na severní obloze. Jako nejpravděpodobnější zdroj proudu prachových částic, ze kterých Kvadrantidy pocházejí, byla v roce 2003 identifikována planetka. Když se pečlivě podíváte, tak můžete nahoře nad vrcholem sopky najít zřetelnou zelenou komu. Patří návštěvníkovi pozemské oblohy o Vánocích 2018, kometě Wirtanen.

Seznam odkazů v popisu

  1. Earthsky.org: Dark skies for 2019’s Quadrantid meteors
  2. Wikipedia: Former constellations
  3. APOD: 2007-08-12 Roj Perseid
  4. Ianridpath.com: Quadrans Muralis
  5. NASA: QUADRANTID PARENT DISCOVERED
  6. APOD: 2018-12-22 Mrazivá prosincová noc

Štítky: Quadrantid, Meteorický roj, Sopka


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »