Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet letadla přes srpek Měsíce

Uznání a copyright: Olivier Staiger (Binounistan.com)

Ne, toto není dobrý způsob, jak se dostat na Měsíc. Na snímku je pouze náhodná superpozice letadla a Měsíce. Kondenzační stopa je normálně vidět bílá, ale velký objem vzduchu vůči zapadajícímu Slunci přednostně odfiltroval modré světlo a tak dal kondenzační stopě jasně červenou barvu. Daleko za letadlem je ve velké dálce srpek Měsíce, také trochu červený. Snímek byl pořízen těsně po západu Slunce před měsícem nad kantonem Valais ve Švýcarsku, takže letadlo na obloze bylo stále ještě ve slunečním světle, stejně jako jeho kondenzační stopa. Za několik minut byla ovšem nečekaná nebeská podívaná pryč. Letadlo přelétlo Měsíc a vzdálilo se z dohledu. Měsíc zapadl. Kondenzační stopa přestala být osvětlená a rozplynula se.

Seznam odkazů v popisu

 1. Youtube.com: Frank Sinatra: Fly Me To The Moon
 2. Wikipedia: Fly Me to the Moon # NASA association
 3. APOD: 2004-10-13 Změť kondenzačních stop nad státem Georgia
 4. UCR.edu: Why is the sky blue?
 5. Wikipedia: Contrail
 6. NASA: Moon phases
 7. Youtube.com: AMAZING SWITZERLAND - VALAIS [4K Aerial Footage]
 8. Wikipedia: Switzerland
 9. NASA: Contrail Science
 10. APOD: 2018-09-12 Lunace
 11. APOD: 2018-06-04 Západ Měsíce za vulkánem Teide

Štítky: Airplane, Měsíc, Kondenzační stopa


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »