Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet letadla přes srpek Měsíce

Uznání a copyright: Olivier Staiger (Binounistan.com)

Ne, toto není dobrý způsob, jak se dostat na Měsíc. Na snímku je pouze náhodná superpozice letadla a Měsíce. Kondenzační stopa je normálně vidět bílá, ale velký objem vzduchu vůči zapadajícímu Slunci přednostně odfiltroval modré světlo a tak dal kondenzační stopě jasně červenou barvu. Daleko za letadlem je ve velké dálce srpek Měsíce, také trochu červený. Snímek byl pořízen těsně po západu Slunce před měsícem nad kantonem Valais ve Švýcarsku, takže letadlo na obloze bylo stále ještě ve slunečním světle, stejně jako jeho kondenzační stopa. Za několik minut byla ovšem nečekaná nebeská podívaná pryč. Letadlo přelétlo Měsíc a vzdálilo se z dohledu. Měsíc zapadl. Kondenzační stopa přestala být osvětlená a rozplynula se.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: Frank Sinatra: Fly Me To The Moon
  2. Wikipedia: Fly Me to the Moon # NASA association
  3. APOD: 2004-10-13 Změť kondenzačních stop nad státem Georgia
  4. UCR.edu: Why is the sky blue?
  5. Wikipedia: Contrail
  6. NASA: Moon phases
  7. Youtube.com: AMAZING SWITZERLAND - VALAIS [4K Aerial Footage]
  8. Wikipedia: Switzerland
  9. NASA: Contrail Science
  10. APOD: 2018-09-12 Lunace
  11. APOD: 2018-06-04 Západ Měsíce za vulkánem Teide

Štítky: Airplane, Měsíc, Kondenzační stopa


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova 2026 Tau.

Nova 2026 Tau. Detekce tohoto objektu byla oznámena 6.8.2026 na stránce CBAT-Transient Objects Confirmation Page pod označením TCP J05210763+2338194. V cirkuláři CBET 5723 ze dne 21.8.2026 bylo potvrzeno, že se jedná o novu s přidělením označení pro proměnné hvězdy V1452 Tau. Objevitelé z programu New Milky Way Survey udávali její jasnost 11.2 magnitudy. Snímek je proti originálu 2x zmenšen, pro představu o pozici na obloze je ve výřezu i Krabí mlhovina M1. V pravém dolním rohu je v rámečku detail blízkého okolí v originálním měřítku a vyznačena je i jedna ze srovnávacích hvězd AAVSO 10.8mag. Měřítko originálu je 6.8"/px. Měsíc před první čtvrtí byl od objektu vzdálen přibližně 25 stupňů.

Další informace »