Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2359: Thorova přilba

Uznání a copyright: Ignacio Diaz Bobillo

NGC 2359 je kosmické mračno ve tvaru přilby s křídlatými přívěsky populárně nazývaná jako Thorova přilba. I na norského boha má Thorova přilba se svými 30 světelnými roky heroické rozměry. Přilba je ale spíše mezihvězdná bublina nafouknutá rychlým hvězdným větrem z jasné hmotné hvězdy ve středu, která nafukuje tuto oblast uvnitř molekulárního mračna. O centrální hvězdě je známo, že je to Wolf-Rayetova hvězda, velice horký obr o kterém se předpokládá, že se nachází v krátkém vývojovém období před supernovou. NGC 2359 se nachází asi 15 000 světelných let daleko v souhvězdí Velkého psa (Canis Major). Pozoruhodně podrobný snímek je obrazovým koktailem namíchaným z dat získaných přes široko a úzkopásmové filtry, které zachycují přirozeně vypadající hvězdy a záři filamentárních struktur mlhoviny. Ze silné emise atomů kyslíku v zářící mlhovině zde tak vyniká modrozelená barva.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Thor
  2. APOD: 2013-12-14 Bublinová mlhovina
  3. NASA: "Ask an Astrophysicist" service
  4. APOD: 2005-09-10 Trosečník po supernově
  5. APOD: 2010-03-19 Mořský racek a kachna
  6. Internal.org: Canis Major by Robert Frost
  7. PampaSkies.com: Gallery logo: Your photos on your web site Login Astrophotography from the pampas, Argentina, by Ignacio Diaz Bobillo.
  8. IoP.org: A Study of Neutral and Ionized Gas of the Wolf-Rayet Ring Nebula NGC 2359
  9. Wikipedia: Nebulium

Štítky: Ngc2359, Thor, Wolf rayet star, Supernova, Emisní mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »