Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opportunity v Údolí vytrvalosti

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Kenneth Kremer, Marco Di Lorenzo

Vozítko Opportunity dojelo do údolí Perseverance Valley v červnu 2018. Jeho pohled je rekonstruován na kolorizované mozaice snímků pořízených kamerou Mars Exploration Rover Navcam. Perseverance Valley, neboli Údolí vytrvalosti, je odpovídající název této destinace. Vozítko Opportunity mělo pracovat 90 dní, ale od přistání v kráteru Eagle v lednu 2004 putovalo po Marsu více jak 5000 solů. Celkem urazilo přes 45 kilometrů a jeho smělá průzkumná cesta marťanskou krajinou skončila právě zde. Poslední vysílání ze slunečními panely poháněného vozítka bylo přijato 10. června 2018, když rudou planetu pohltila prachová bouře. Ačkoliv bouře už skončila, ani 8 měsíců pokusů kontaktovat Opportunity nevedlo k úspěchu a tak jeho průkopnická výprava po téměř 15 letech výzkumu povrchu Marsu skončila.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Endeavour_(crater)#The_journey_to_Endeavour
  2. NASA: Martian 'Perseverance Valley' in Perspective (Vertical Exaggeration)
  3. APOD: 2015-03-29 Stín marťanského robota
  4. NASA: More Than 835 Recovery Commands Have Been Sent To Opportunity
  5. APOD: Opportunity po bouři
  6. APOD: 2004-01-26 Přistání na Meridiani Planum
  7. APOD: 2018-06-16 Zaprášeno s možností ještě více prachu
  8. NASA: NASA's Record-Setting Opportunity Rover Mission on Mars Comes to End

Štítky: MER, Mars, Opportunity


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »