Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy z Galaxie v Trojúhelníku

Uznání: NASA, ESA, M. Durbin, J. Dalcanton, and B. F. Williams (University of Washington)

Hvězdy z Galaxie v Trojúhelníku se na této ostré mozaice snímků z kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu dají rozlišit jako zrnka písku na kosmické pláži. Vnitřní oblast této galaxie měří přes 17 000 světelných let a v takovém extrémním rozlišení je to druhý největší snímek kdy zveřejněný Hubblem. V jeho středu je jasné, husté galaktické jádro obklopené volnou směsí tmavých prachových pásů spolu s hvězdami v galaktické rovině. Tato zepředu viděná spirální galaxie, též známá jako M33, se nachází 3 milióny světelných let daleko v malém severním souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum). Galaxie v Trojúhelníku má průměr přes 50 000 světelných let a je třetí největší galaxií v Místní skupině po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze. Pokud si chcete opravdu vychutnat hvězdy, hvězdokupy a jasné mlhoviny zachycené na této Hubblově mozaice, tak musíte použít zvětšovací nástroj.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Advanced Camera for Surveys
  2. Swin.edu.au: To see the Universe in a Grain of Taranaki Sand
  3. SpaceTelescope.org: Hubble takes gigantic image of the Triangulum Galaxy
  4. APOD: 2018-09-27 M33: Galaxie v Trojúhelníku
  5. AtlasOfTheUniverse.com: The Local Group of Galaxies
  6. SpaceTelescope.org: zoomable

Štítky: M33, Spirální galaxie, Místní skupina


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »