Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach a hvězdné světlo v M78

Uznání a copyright: Richard S. Wright Jr.

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a jasnými mlhovinami. Jedna z nejjasnějších je M78, blízko středu tohoto teleskopického pohledu, který pokrývá oblast severně od pásu Orionu. Modravá mlhovina vzdálená asi 1500 světelných let samotná měří asi 5 světelných let. Její modrý odstín způsobuje prach, který přednostně odráží modré světlo horkých, žhavých hvězd z této oblasti. Je snadné vidět, že toto místo oblohy protkávají tmavé prachové pásy a další mlhoviny, včetně mnoha Herbig-Harových objektů, energetických výtrysků ze vznikajících hvězd. Ovšem na snímku chybí McNeilova mlhovina. Tato záhadná proměnná mlhovina je velkým objevem rozpoznaným teprve v roce 2004 a nachází se u tmavého pásu prachu vpravo nahoře od větší M78. McNeilova mlhovina souvisí s protohvězdou a někdy je na snímcích této hodně fotografované oblasti vidět a někdy ne. McNeilova mlhovina od minulého roku zeslábla a na tomto hloubkovém snímku z února 2019 není přítomná.

Seznam odkazů v popisu

  1. UNH.edu: The Interstellar Medium
  2. SEDS.org: Messier 78
  3. NASA: Messier 78
  4. Astronomy.cz: Leoš Ondra: Pleiades: Mix your own reflection nebula
  5. UCR.edu: Why is the sky blue?
  6. Wikipedia: Herbig-Haro object: Discovery and history of observations
  7. APOD: 2004-02-19 McNeilova mlhovina
  8. SkyAndTelescope.com: The Case of the Vanishing Nebula

Štítky: Orion, Mcneil's nebula, M78


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »