Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach a hvězdné světlo v M78

Uznání a copyright: Richard S. Wright Jr.

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a jasnými mlhovinami. Jedna z nejjasnějších je M78, blízko středu tohoto teleskopického pohledu, který pokrývá oblast severně od pásu Orionu. Modravá mlhovina vzdálená asi 1500 světelných let samotná měří asi 5 světelných let. Její modrý odstín způsobuje prach, který přednostně odráží modré světlo horkých, žhavých hvězd z této oblasti. Je snadné vidět, že toto místo oblohy protkávají tmavé prachové pásy a další mlhoviny, včetně mnoha Herbig-Harových objektů, energetických výtrysků ze vznikajících hvězd. Ovšem na snímku chybí McNeilova mlhovina. Tato záhadná proměnná mlhovina je velkým objevem rozpoznaným teprve v roce 2004 a nachází se u tmavého pásu prachu vpravo nahoře od větší M78. McNeilova mlhovina souvisí s protohvězdou a někdy je na snímcích této hodně fotografované oblasti vidět a někdy ne. McNeilova mlhovina od minulého roku zeslábla a na tomto hloubkovém snímku z února 2019 není přítomná.

Seznam odkazů v popisu

  1. UNH.edu: The Interstellar Medium
  2. SEDS.org: Messier 78
  3. NASA: Messier 78
  4. Astronomy.cz: Leoš Ondra: Pleiades: Mix your own reflection nebula
  5. UCR.edu: Why is the sky blue?
  6. Wikipedia: Herbig-Haro object: Discovery and history of observations
  7. APOD: 2004-02-19 McNeilova mlhovina
  8. SkyAndTelescope.com: The Case of the Vanishing Nebula

Štítky: Orion, Mcneil's nebula, M78


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »