Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach a hvězdné světlo v M78

Uznání a copyright: Richard S. Wright Jr.

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a jasnými mlhovinami. Jedna z nejjasnějších je M78, blízko středu tohoto teleskopického pohledu, který pokrývá oblast severně od pásu Orionu. Modravá mlhovina vzdálená asi 1500 světelných let samotná měří asi 5 světelných let. Její modrý odstín způsobuje prach, který přednostně odráží modré světlo horkých, žhavých hvězd z této oblasti. Je snadné vidět, že toto místo oblohy protkávají tmavé prachové pásy a další mlhoviny, včetně mnoha Herbig-Harových objektů, energetických výtrysků ze vznikajících hvězd. Ovšem na snímku chybí McNeilova mlhovina. Tato záhadná proměnná mlhovina je velkým objevem rozpoznaným teprve v roce 2004 a nachází se u tmavého pásu prachu vpravo nahoře od větší M78. McNeilova mlhovina souvisí s protohvězdou a někdy je na snímcích této hodně fotografované oblasti vidět a někdy ne. McNeilova mlhovina od minulého roku zeslábla a na tomto hloubkovém snímku z února 2019 není přítomná.

Seznam odkazů v popisu

  1. UNH.edu: The Interstellar Medium
  2. SEDS.org: Messier 78
  3. NASA: Messier 78
  4. Astronomy.cz: Leoš Ondra: Pleiades: Mix your own reflection nebula
  5. UCR.edu: Why is the sky blue?
  6. Wikipedia: Herbig-Haro object: Discovery and history of observations
  7. APOD: 2004-02-19 McNeilova mlhovina
  8. SkyAndTelescope.com: The Case of the Vanishing Nebula

Štítky: Orion, Mcneil's nebula, M78


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »