Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný prach a hvězdné světlo v M78

Uznání a copyright: Richard S. Wright Jr.

Plodné souhvězdí Orionu oplývá mezihvězdnými prachovými mračny a jasnými mlhovinami. Jedna z nejjasnějších je M78, blízko středu tohoto teleskopického pohledu, který pokrývá oblast severně od pásu Orionu. Modravá mlhovina vzdálená asi 1500 světelných let samotná měří asi 5 světelných let. Její modrý odstín způsobuje prach, který přednostně odráží modré světlo horkých, žhavých hvězd z této oblasti. Je snadné vidět, že toto místo oblohy protkávají tmavé prachové pásy a další mlhoviny, včetně mnoha Herbig-Harových objektů, energetických výtrysků ze vznikajících hvězd. Ovšem na snímku chybí McNeilova mlhovina. Tato záhadná proměnná mlhovina je velkým objevem rozpoznaným teprve v roce 2004 a nachází se u tmavého pásu prachu vpravo nahoře od větší M78. McNeilova mlhovina souvisí s protohvězdou a někdy je na snímcích této hodně fotografované oblasti vidět a někdy ne. McNeilova mlhovina od minulého roku zeslábla a na tomto hloubkovém snímku z února 2019 není přítomná.

Seznam odkazů v popisu

  1. UNH.edu: The Interstellar Medium
  2. SEDS.org: Messier 78
  3. NASA: Messier 78
  4. Astronomy.cz: Leoš Ondra: Pleiades: Mix your own reflection nebula
  5. UCR.edu: Why is the sky blue?
  6. Wikipedia: Herbig-Haro object: Discovery and history of observations
  7. APOD: 2004-02-19 McNeilova mlhovina
  8. SkyAndTelescope.com: The Case of the Vanishing Nebula

Štítky: Orion, Mcneil's nebula, M78


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »