Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3324 v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Martin Pugh

Toto jasné kosmické mračno opracovaly hvězdné větry a radiace horkých mladých hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 3324. Silueta prachových mračen proti zářícímu atomárnímu plynu v kapsovité hvězdotvorné oblasti měří asi 35 světelných let. Nachází se asi 7500 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Kompozitní obraz z úzkopásmových dat zachytil charakteristické emise atomů ionizované síry, vodíku a kyslíku namapovaných do červené, zelené a modré barvy populární Hubblovy palety. Někteří lidé vidí v jasných emisních hřebenech ohraničených chladným neprůhledným prachem na na pravé straně rozeznatelný tvar obličeje z profilu. Populární název této oblasti je Mlhovina Gabriely Mistral po chilské básnířce a nositelce Nobelovy ceny.

Seznam odkazů v popisu

  1. MartinPughAstrophotography.space: NGC 3324 - Gabriela Mistral Nebula
  2. ESO.org: A Pocket of Star Formation
  3. APOD: 2018-01-05 Velká mlhovina v Lodním kýlu nad jezerem Ballard
  4. Php.id: Are the colors in Hubble images real?
  5. HubbleSite.org: A Celestial Landscape in Celebration of 10 Years of Stunning Hubble Heritage Images
  6. Verschatse.cl: NGC 3324 - Gabriela Mistral Nebula

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Ngc3324, Star-formation


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »