Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3324 v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Martin Pugh

Toto jasné kosmické mračno opracovaly hvězdné větry a radiace horkých mladých hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 3324. Silueta prachových mračen proti zářícímu atomárnímu plynu v kapsovité hvězdotvorné oblasti měří asi 35 světelných let. Nachází se asi 7500 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Kompozitní obraz z úzkopásmových dat zachytil charakteristické emise atomů ionizované síry, vodíku a kyslíku namapovaných do červené, zelené a modré barvy populární Hubblovy palety. Někteří lidé vidí v jasných emisních hřebenech ohraničených chladným neprůhledným prachem na na pravé straně rozeznatelný tvar obličeje z profilu. Populární název této oblasti je Mlhovina Gabriely Mistral po chilské básnířce a nositelce Nobelovy ceny.

Seznam odkazů v popisu

  1. MartinPughAstrophotography.space: NGC 3324 - Gabriela Mistral Nebula
  2. ESO.org: A Pocket of Star Formation
  3. APOD: 2018-01-05 Velká mlhovina v Lodním kýlu nad jezerem Ballard
  4. Php.id: Are the colors in Hubble images real?
  5. HubbleSite.org: A Celestial Landscape in Celebration of 10 Years of Stunning Hubble Heritage Images
  6. Verschatse.cl: NGC 3324 - Gabriela Mistral Nebula

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Ngc3324, Star-formation


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »