Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha, start a přistání

Uznání a copyright: Devin Boggs

Mléčná dráha není pouhým okem vidět tak jasná a barevná, ale start rakety je. K vyvvoření tohoto kompozitního obrazu byla potřeba samostatná hloubková expozice, aby vynikla bohatá pole hvězd a mračna prachu kolem středu naší Galaxie. Scéna byla zachycena z přírodní rezervace Merritt Island National Wildlife Refuge a 9 minut dlouhá expozice startu a přistání rakety začala asi 20 minut po zachycení Mléčné dráhy. Raketa Falcon 9 pojmenovaná podle Millennium Falcon ze slavných Hvězdných válek vynesla v časných ranních hodinách 4. května k Mezinárodní kosmické stanici zásobovací loď Dragon. Kouř a světlo na vrcholu startovacího oblouku vyznačují návratový zážeh prvního stupně rakety. Dvě krátké uhlopříčné čáry představují pracující raketové motory přivádějící první stupeň Falconu 9 k přistání na autonomním lodním dronu Of course I Still Love You blízko pobřeží.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-07-04 Rudá záře rakety v časném ranním úsvitu
  2. Flickr.com: Official SpaceX Photos: Arabsat-6A Mission
  3. NASA: SpaceX Dragon Heads to Space Station with NASA Science, Cargo
  4. Wikipedia: List_of_spacecraft_in_the_Culture_series

Štítky: Crs17, Launch, Falcon 9, Ocisly


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »