Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha, start a přistání

Uznání a copyright: Devin Boggs

Mléčná dráha není pouhým okem vidět tak jasná a barevná, ale start rakety je. K vyvvoření tohoto kompozitního obrazu byla potřeba samostatná hloubková expozice, aby vynikla bohatá pole hvězd a mračna prachu kolem středu naší Galaxie. Scéna byla zachycena z přírodní rezervace Merritt Island National Wildlife Refuge a 9 minut dlouhá expozice startu a přistání rakety začala asi 20 minut po zachycení Mléčné dráhy. Raketa Falcon 9 pojmenovaná podle Millennium Falcon ze slavných Hvězdných válek vynesla v časných ranních hodinách 4. května k Mezinárodní kosmické stanici zásobovací loď Dragon. Kouř a světlo na vrcholu startovacího oblouku vyznačují návratový zážeh prvního stupně rakety. Dvě krátké uhlopříčné čáry představují pracující raketové motory přivádějící první stupeň Falconu 9 k přistání na autonomním lodním dronu Of course I Still Love You blízko pobřeží.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-07-04 Rudá záře rakety v časném ranním úsvitu
  2. Flickr.com: Official SpaceX Photos: Arabsat-6A Mission
  3. NASA: SpaceX Dragon Heads to Space Station with NASA Science, Cargo
  4. Wikipedia: List_of_spacecraft_in_the_Culture_series

Štítky: Crs17, Launch, Falcon 9, Ocisly


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »