Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach z Halleovy komety a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Gang Li

Většinou bezměsíčnou nocí 7. května prolétala oblohou zrnka kosmického prachu. Země každoročně prolétá proudem trosek, které po sobě zanechává periodická Halleyova kometa, za vzniku meteorického roje známého jako Eta Aquaridy. I když byl tento snímek pořízen až den po předpovězeném maximu, tak kompozice expozic registrovaných na pozadí oblohy i tak během 2 hodin zachytila 20 meteorů. Stopy meteorů míří zpátky do radiantu roje v blízkosti hvězdy Eta Aquarii u obzoru, po které se roj jmenuje, tak jak to bylo vidět 100 kilometrů jižně od australské Sydney. Eta Aquaridy jsou známy svojí rychlostí, do atmosféry vstupují rychlostí asi 66 kilometrů za za sekundu. U centrální výduťi Mléčné dráhy vysoko nad obzorem září brilantní Jupiter. V pravém horním rohu snímku je Jižní kříž.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: All you need to know: Eta Aquariid meteors
  2. NASA: 1P/Halley
  3. APOD: 2014-04-24 Lyridy na jižní obloze
  4. Google.com: 66 (kilometers / second) = 147 637.795 miles per hour
  5. APOD: 2019-04-26 Jižní kříž u Eta Carinae

Štítky: Meteorický roj, Eta aquarid, Kometa Halley, 1P/Halley


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »