Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach z Halleovy komety a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Gang Li

Většinou bezměsíčnou nocí 7. května prolétala oblohou zrnka kosmického prachu. Země každoročně prolétá proudem trosek, které po sobě zanechává periodická Halleyova kometa, za vzniku meteorického roje známého jako Eta Aquaridy. I když byl tento snímek pořízen až den po předpovězeném maximu, tak kompozice expozic registrovaných na pozadí oblohy i tak během 2 hodin zachytila 20 meteorů. Stopy meteorů míří zpátky do radiantu roje v blízkosti hvězdy Eta Aquarii u obzoru, po které se roj jmenuje, tak jak to bylo vidět 100 kilometrů jižně od australské Sydney. Eta Aquaridy jsou známy svojí rychlostí, do atmosféry vstupují rychlostí asi 66 kilometrů za za sekundu. U centrální výduťi Mléčné dráhy vysoko nad obzorem září brilantní Jupiter. V pravém horním rohu snímku je Jižní kříž.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: All you need to know: Eta Aquariid meteors
  2. NASA: 1P/Halley
  3. APOD: 2014-04-24 Lyridy na jižní obloze
  4. Google.com: 66 (kilometers / second) = 147 637.795 miles per hour
  5. APOD: 2019-04-26 Jižní kříž u Eta Carinae

Štítky: Meteorický roj, Eta aquarid, Kometa Halley, 1P/Halley


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »