Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 5

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

"Krásná mlhovina objevená mezi Váhami [Libra] a Hadem [Serpens] ..." začíná popis 5. položky slavného katalogu mlhovin a hvězdokup astronoma 18. století Charlese Messiera. I když se Messierovi tento objekt zdál mlhavý, kulatý a bez hvězd, tak Messier 5 (M5) je nyní znám jako kulová hvězdokupa s více než 100 000 hvězdami, které jsou vázány gravitací a jsou naměstnány do prostoru o průměru asi 165 světelnmých let. Nachází se asi 25 000 světelných let daleko. Kulové hvězdokupy sídlí v halo naší Galaxie a jsou starými členy naší Mléčné dráhy. M5 je jednou z nejstarších kulových hvězdokup, stáří jejích hvězd se odhaduje na 13 miliard let. Tato krásná hvězdokupa je populárním cílem pozemských dalekohledů. Rudí a modří obři se vyskytují dokonce i blízko hustého jádra kupy a na ostrém barevném snímku vynikají omlazení modří tuláci ve žlutých a modrých barvách.

Seznam odkazů v popisu

 1. SEDS.org: Messier 5
 2. SEDS.org: Charles Messier's Deepsky Observations
 3. SEDS.org: Messier 5
 4. UCSD.edu: The Structure of the Milky Way
 5. NASA: Messier 5
 6. EarthSky.org: M5, your new favorite globular cluster
 7. APOD: 2001-02-23 Diagram barva - magnituda pro M55
 8. APOD: 2003-12-13 A Flock of Stars
 9. AdamBlockPhotos.com: Globular Cluster M5
 10. arXiv.org: The Blue Straggler Population of the Globular Cluster M5: Comparison with M3
 11. SpaceTelescope.org: The formation of blue stragglers

Štítky: Messier, Kulová hvězdokupa, M5, Rudý obr, Blue straggler


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »