Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 5

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

"Krásná mlhovina objevená mezi Váhami [Libra] a Hadem [Serpens] ..." začíná popis 5. položky slavného katalogu mlhovin a hvězdokup astronoma 18. století Charlese Messiera. I když se Messierovi tento objekt zdál mlhavý, kulatý a bez hvězd, tak Messier 5 (M5) je nyní znám jako kulová hvězdokupa s více než 100 000 hvězdami, které jsou vázány gravitací a jsou naměstnány do prostoru o průměru asi 165 světelnmých let. Nachází se asi 25 000 světelných let daleko. Kulové hvězdokupy sídlí v halo naší Galaxie a jsou starými členy naší Mléčné dráhy. M5 je jednou z nejstarších kulových hvězdokup, stáří jejích hvězd se odhaduje na 13 miliard let. Tato krásná hvězdokupa je populárním cílem pozemských dalekohledů. Rudí a modří obři se vyskytují dokonce i blízko hustého jádra kupy a na ostrém barevném snímku vynikají omlazení modří tuláci ve žlutých a modrých barvách.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Messier 5
  2. SEDS.org: Charles Messier's Deepsky Observations
  3. SEDS.org: Messier 5
  4. UCSD.edu: The Structure of the Milky Way
  5. NASA: Messier 5
  6. EarthSky.org: M5, your new favorite globular cluster
  7. APOD: 2001-02-23 Diagram barva - magnituda pro M55
  8. APOD: 2003-12-13 A Flock of Stars
  9. AdamBlockPhotos.com: Globular Cluster M5
  10. arXiv.org: The Blue Straggler Population of the Globular Cluster M5: Comparison with M3
  11. SpaceTelescope.org: The formation of blue stragglers

Štítky: Messier, Kulová hvězdokupa, M5, Rudý obr, Blue straggler


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »