Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety ve Sluneční soustavě: Sklony a otáčení

Uznání videa: NASA, Animation: James O'Donoghue (JAXA)

Jak se otáčí vaše oblíbená planeta? Otáčí se rychle kolem téměř svislé osy, nebo horizontálně, nebo pozpátku? Na tomto videu je animace všech osmi planet v naší Sluneční soustavě ze snímků NASA, kde se planety pro snadnější srovnání otáčejí vedle sebe. Na videu je vidět, že jedna otočka Země trvá jen pár sekund. Nejrychleji se otáčí Jupiter, zato Venuše se otáčí nejen nejpomaleji (vidíte to vůbec?), ale i pozpátku. Vnitřní kamenité planety, které jsou vidět nahoře, v raných dobách Sluneční soustavy téměř jistě podstoupily dramatické srážky, které změnily jejich otáčení. Příčiny, proč mají planety otáčení a sklon takové jaké v současnosti mají, zůstává předmětem výzkumu s možnostmi, které dává moderní počítačové modelování a nedávné objevy a analýzy stovek exoplanet: planet, které obíhají jiné hvězdy.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: Planets of the Solar System, tilts and spins
  2. APOD: 2006-08-28 Osm planet a nová pojmenování ve sluneční soustavě
  3. NASA: Our Solar System
  4. NASA: NASA
  5. Youtube.com: Dizzy Bat Fails Compilation - Fails Compilation 2016 - Best Fails 2016 | FailClip
  6. Youtube.com: Planets of the Solar System, tilts and spins EMBEDED
  7. NASA: Jupiter
  8. NASA: Venus
  9. NASA: Collisions and Craters in the Solar System: Impacts!
  10. Geekologie.com: A Simple Animation Of The Tilt And Rotation Speed Of The Planets In Our Solar System
  11. Allwallps.com: Foto: Kočičky před počítačem :-)
  12. Harvard.edu: The four final rotation states of Venus
  13. NASA: Exoplanet exploration
  14. APOD: 2015-12-05 Keplerův orloj IV

Štítky: Sluneční soustava, Planety, Tilt


48. vesmírný týden 2025

48. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 11. do 30. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrtiNa večerní obloze je dobře vidět Saturn, během noci je vysoko Jupiter. Setkání Venuše s Merkurem na ranní obloze bude pro pozorovatele obtížné vidět. Aktivita Slunce je nyní zatím nízká. SpaceX čelí problému při testech Super Heavy, Blue Origin mezitím připravuje lander pro Artemis a vylepšuje raketu New Glenn. ESA má vrcholný meeting, na němž se proberou plány pro příští roky. K ISS startuje Sojuz MS-28 s tříčlennou posádkou. Před 110 lety byla publikována Obecná teorie relativity Alberta Einsteina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Bolid

Půlnoční ranní bolid

Další informace »