Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Slunce v kráteru Koperník

Uznání a copyright: Sage Gray

Kráter Koperník je výrazný impakt v lunárním Oceánu bouří (Oceanus Procellarum) ve středu teleskopického portrétu světla a stínu. Kráter byl zachycen na složených a zaostřených snímcích z videa pořízeného 14. dubna 3:30 UTC a středem kráteru o průměru 93 kilometrů probíhá terminátor, neboli hranice dne a noci. Sluneční světlo právě začíná svítit na vysoké západní stěny, ale ještě nesvítí na nižší okolní terén a krátce vykresluje obrys kráteru do lunární noční strany. Pokud byste v tomto okamžiku stáli v kráteru Koperník, tak byste mohli sledovat východ Slunce, událost, která v tomto kráteru nastává každých 29,5 dní. To pochopitelně odpovídá lunárnímu měsíci, neboli lunaci, době mezi následujícími úplňky při pozorování ze Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. ASU.edu: Copernicus Central Peak
  2. APOD: 2018-04-14 Marťanský šerosvit
  3. NASA: Iconic Lunar Orbiter Image of Copernicus Re-released
  4. PhysLink.com: If you lived on the Moon, would you see the sun rise and set? how about the earth?
  5. APOD: 2018-09-12 Lunace

Štítky: Měsíc, Terminator


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »