Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyndsova temná mlhovina 1251

Uznání a copyright: Francesco Sferlazza, Franco Sgueglia, Astro Brallo

V Lyndsově temné mlhovině (LDN) 1251 vznikají hvězdy. Toto prachové molekulární mračno plyne nad rovinou naší Galaxie Mléčné dráhy ve vzdálenosti asi 1000 světelných let a je součástí komplexu temných mlhovin mapovaných do oblasti Kefeova plamene. Astronomické výzkumy neprůhledných mezihvězdných mračen přes celé spektrum ukazují energetické rázové vlny a výtoky související s nově zrozenými hvězdami, včetně červené záře s výpovědní hodnotou z Herbig-Harových objektů rozesetých po tomto ostrém snímku. Na scéně se také schovávají vzdálené galaxie pozadí, vizuálně pohroužené za oblastí prachu. Hloubkové teleskopické zorné pole zachycené pomocí širokopásmových filtrů zabírá na obloze dva měsíční úplňky, nebo v odhadované vzdálenosti LDN 1251 asi 17 světelných let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Catalogue of Dark Nebulae
  2. arXiv.org: Star Forming Regions in Cepheus
  3. arXiv.org: Infrared and Radio observations of a small group of protostellar objects in the molecular core, L1251-C
  4. Wikipedia: Herbig–Haro_object

Štítky: Ldn 1251, Ldn 1251, Molekulární mračno, Molekulární mračno, Star-formation, Star-formation


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »