Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyndsova temná mlhovina 1251

Uznání a copyright: Francesco Sferlazza, Franco Sgueglia, Astro Brallo

V Lyndsově temné mlhovině (LDN) 1251 vznikají hvězdy. Toto prachové molekulární mračno plyne nad rovinou naší Galaxie Mléčné dráhy ve vzdálenosti asi 1000 světelných let a je součástí komplexu temných mlhovin mapovaných do oblasti Kefeova plamene. Astronomické výzkumy neprůhledných mezihvězdných mračen přes celé spektrum ukazují energetické rázové vlny a výtoky související s nově zrozenými hvězdami, včetně červené záře s výpovědní hodnotou z Herbig-Harových objektů rozesetých po tomto ostrém snímku. Na scéně se také schovávají vzdálené galaxie pozadí, vizuálně pohroužené za oblastí prachu. Hloubkové teleskopické zorné pole zachycené pomocí širokopásmových filtrů zabírá na obloze dva měsíční úplňky, nebo v odhadované vzdálenosti LDN 1251 asi 17 světelných let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Catalogue of Dark Nebulae
  2. arXiv.org: Star Forming Regions in Cepheus
  3. arXiv.org: Infrared and Radio observations of a small group of protostellar objects in the molecular core, L1251-C
  4. Wikipedia: Herbig–Haro_object

Štítky: Ldn 1251, Ldn 1251, Molekulární mračno, Molekulární mračno, Star-formation, Star-formation


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »