Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyndsova temná mlhovina 1251

Uznání a copyright: Francesco Sferlazza, Franco Sgueglia, Astro Brallo

V Lyndsově temné mlhovině (LDN) 1251 vznikají hvězdy. Toto prachové molekulární mračno plyne nad rovinou naší Galaxie Mléčné dráhy ve vzdálenosti asi 1000 světelných let a je součástí komplexu temných mlhovin mapovaných do oblasti Kefeova plamene. Astronomické výzkumy neprůhledných mezihvězdných mračen přes celé spektrum ukazují energetické rázové vlny a výtoky související s nově zrozenými hvězdami, včetně červené záře s výpovědní hodnotou z Herbig-Harových objektů rozesetých po tomto ostrém snímku. Na scéně se také schovávají vzdálené galaxie pozadí, vizuálně pohroužené za oblastí prachu. Hloubkové teleskopické zorné pole zachycené pomocí širokopásmových filtrů zabírá na obloze dva měsíční úplňky, nebo v odhadované vzdálenosti LDN 1251 asi 17 světelných let.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Catalogue of Dark Nebulae
  2. arXiv.org: Star Forming Regions in Cepheus
  3. arXiv.org: Infrared and Radio observations of a small group of protostellar objects in the molecular core, L1251-C
  4. Wikipedia: Herbig–Haro_object

Štítky: Ldn 1251, Ldn 1251, Molekulární mračno, Molekulární mračno, Star-formation, Star-formation


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »