Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NICER v noci

Uznání: NASA, NICER

Přístroj NICER (Neutron star Interior Composition Explorer) na palubě Mezinárodní kosmické stanice se při jejím obíhání kolem Země jednou za 93 minut se při sledování rentgenových kosmických zdrojů otáčí a obrací. Rentgenové detektory jsou zapnuté na noční části oběhu. Jak NICER přeskakuje od jednoho cíle k druhému, tak jsou na celooblohové mapě pořízené během 22 měsíců vidět oblouky a smyčky. Oblouky se zpravidla sbíhají ve výrazných jasných skvrnách, pulzarech na rentgenové obloze, které NICER pravidelně sleduje. Pulzary jsou rotující neutronové hvězdy, které emitují rentgenové pulsy jak hodiny. Pulsy jsou tak přesné, že se dají využít pro navigaci při určování polohy a rychlosti kosmických lodí. Celooblohová mapa rentgenových pozorování přístrojem NICER je vytvořena v rovníkových souřadnicích s nebeským rovníkem přes střed.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA'S NICER Does the Space Station Twist
  2. NASA: NICER’s Night Moves Trace the X-ray Sky
  3. APOD: NICER night moves labels
  4. NASA: NASA Team First to Demonstrate X-ray Navigation in Space
  5. APOD: 2019-03-21 Stopy hvězd a východ Slunce při rovnodenosti

Štítky: Nicer, Rentgenový, Pulsar


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »