Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NICER v noci

Uznání: NASA, NICER

Přístroj NICER (Neutron star Interior Composition Explorer) na palubě Mezinárodní kosmické stanice se při jejím obíhání kolem Země jednou za 93 minut se při sledování rentgenových kosmických zdrojů otáčí a obrací. Rentgenové detektory jsou zapnuté na noční části oběhu. Jak NICER přeskakuje od jednoho cíle k druhému, tak jsou na celooblohové mapě pořízené během 22 měsíců vidět oblouky a smyčky. Oblouky se zpravidla sbíhají ve výrazných jasných skvrnách, pulzarech na rentgenové obloze, které NICER pravidelně sleduje. Pulzary jsou rotující neutronové hvězdy, které emitují rentgenové pulsy jak hodiny. Pulsy jsou tak přesné, že se dají využít pro navigaci při určování polohy a rychlosti kosmických lodí. Celooblohová mapa rentgenových pozorování přístrojem NICER je vytvořena v rovníkových souřadnicích s nebeským rovníkem přes střed.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA'S NICER Does the Space Station Twist
  2. NASA: NICER’s Night Moves Trace the X-ray Sky
  3. APOD: NICER night moves labels
  4. NASA: NASA Team First to Demonstrate X-ray Navigation in Space
  5. APOD: 2019-03-21 Stopy hvězd a východ Slunce při rovnodenosti

Štítky: Nicer, Rentgenový, Pulsar


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »