Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živý přenos z Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: NASA, UStream, HDEV Project

Pokud byste se právě teď vznášeli nad Zemí, tak byste mohli vidět právě toto. Kabina společnosti SpaceX Dragon, která v roce 2014 doručila na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) zásoby, přivezla také kamery HDEV (High Definition Earth Viewing), které přenášejí záběry Země. Pokud zrovna pracují, tak je zde vidět živý video přenos, který se přepíná mezi 4 kamerami, každá míří jiným směrem. Podívejte se, jak ubíhají bílé mraky, hnědá země a modré oceány. Pokud je dole na Zemi noc, tak živý pohled vypadá černý, ovšem stanice obíhá rychle jednou za 90 minut, takže tma je nejdéle jen 45 minut. Aktuální poloha ISS nad Zemí se dá najít na tomto webu. Pokud je video šedé, tak se buď právě přepínají kamery, nebo je komunikace se stanicí dočasně přerušena. Kvalita videa projektu HDEV se bude nadále vyhodnocovat, aby se určil vliv vysokoenergetického záření, aby se zjistilo, který typ kamery je nejlepší a které záběry Země jsou nejpopulárnější.

Seznam odkazů v popisu

 1. Spacex.com: SpaceX
 2. Wikipedia: Dragon_capsule
 3. APOD: 2011-03-09 Další rozšíření Mezinárodní kosmické stanice
 4. NASA: High Definition Earth Viewing
 5. Ustream.tv: ISS HD Earth Viewing Experiment
 6. Loc.gov: Why is the ocean blue?
 7. APOD: 2013-03-31 Let nad Zemí v noci
 8. Ustream.tv: Why is the ocean blue?
 9. Wikipedia: Low_Earth_orbit
 10. NASA: High Definition Earth-Viewing System (HDEV)
 11. Wikipedia: High_Definition_Earth_Viewing_cameras
 12. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi

Štítky: ISS, Země, Live


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »