Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živý přenos z Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: NASA, UStream, HDEV Project

Pokud byste se právě teď vznášeli nad Zemí, tak byste mohli vidět právě toto. Kabina společnosti SpaceX Dragon, která v roce 2014 doručila na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) zásoby, přivezla také kamery HDEV (High Definition Earth Viewing), které přenášejí záběry Země. Pokud zrovna pracují, tak je zde vidět živý video přenos, který se přepíná mezi 4 kamerami, každá míří jiným směrem. Podívejte se, jak ubíhají bílé mraky, hnědá země a modré oceány. Pokud je dole na Zemi noc, tak živý pohled vypadá černý, ovšem stanice obíhá rychle jednou za 90 minut, takže tma je nejdéle jen 45 minut. Aktuální poloha ISS nad Zemí se dá najít na tomto webu. Pokud je video šedé, tak se buď právě přepínají kamery, nebo je komunikace se stanicí dočasně přerušena. Kvalita videa projektu HDEV se bude nadále vyhodnocovat, aby se určil vliv vysokoenergetického záření, aby se zjistilo, který typ kamery je nejlepší a které záběry Země jsou nejpopulárnější.

Seznam odkazů v popisu

 1. Spacex.com: SpaceX
 2. Wikipedia: Dragon_capsule
 3. APOD: 2011-03-09 Další rozšíření Mezinárodní kosmické stanice
 4. NASA: High Definition Earth Viewing
 5. Ustream.tv: ISS HD Earth Viewing Experiment
 6. Loc.gov: Why is the ocean blue?
 7. APOD: 2013-03-31 Let nad Zemí v noci
 8. Ustream.tv: Why is the ocean blue?
 9. Wikipedia: Low_Earth_orbit
 10. NASA: High Definition Earth-Viewing System (HDEV)
 11. Wikipedia: High_Definition_Earth_Viewing_cameras
 12. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi

Štítky: ISS, Země, Live


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Další informace »