Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živý přenos z Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: NASA, UStream, HDEV Project

Pokud byste se právě teď vznášeli nad Zemí, tak byste mohli vidět právě toto. Kabina společnosti SpaceX Dragon, která v roce 2014 doručila na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) zásoby, přivezla také kamery HDEV (High Definition Earth Viewing), které přenášejí záběry Země. Pokud zrovna pracují, tak je zde vidět živý video přenos, který se přepíná mezi 4 kamerami, každá míří jiným směrem. Podívejte se, jak ubíhají bílé mraky, hnědá země a modré oceány. Pokud je dole na Zemi noc, tak živý pohled vypadá černý, ovšem stanice obíhá rychle jednou za 90 minut, takže tma je nejdéle jen 45 minut. Aktuální poloha ISS nad Zemí se dá najít na tomto webu. Pokud je video šedé, tak se buď právě přepínají kamery, nebo je komunikace se stanicí dočasně přerušena. Kvalita videa projektu HDEV se bude nadále vyhodnocovat, aby se určil vliv vysokoenergetického záření, aby se zjistilo, který typ kamery je nejlepší a které záběry Země jsou nejpopulárnější.

Seznam odkazů v popisu

  1. Spacex.com: SpaceX
  2. Wikipedia: Dragon_capsule
  3. APOD: 2011-03-09 Další rozšíření Mezinárodní kosmické stanice
  4. NASA: High Definition Earth Viewing
  5. Ustream.tv: ISS HD Earth Viewing Experiment
  6. Loc.gov: Why is the ocean blue?
  7. APOD: 2013-03-31 Let nad Zemí v noci
  8. Ustream.tv: Why is the ocean blue?
  9. Wikipedia: Low_Earth_orbit
  10. NASA: High Definition Earth-Viewing System (HDEV)
  11. Wikipedia: High_Definition_Earth_Viewing_cameras
  12. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi

Štítky: ISS, Země, Live


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »