Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živý přenos z Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: NASA, UStream, HDEV Project

Pokud byste se právě teď vznášeli nad Zemí, tak byste mohli vidět právě toto. Kabina společnosti SpaceX Dragon, která v roce 2014 doručila na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) zásoby, přivezla také kamery HDEV (High Definition Earth Viewing), které přenášejí záběry Země. Pokud zrovna pracují, tak je zde vidět živý video přenos, který se přepíná mezi 4 kamerami, každá míří jiným směrem. Podívejte se, jak ubíhají bílé mraky, hnědá země a modré oceány. Pokud je dole na Zemi noc, tak živý pohled vypadá černý, ovšem stanice obíhá rychle jednou za 90 minut, takže tma je nejdéle jen 45 minut. Aktuální poloha ISS nad Zemí se dá najít na tomto webu. Pokud je video šedé, tak se buď právě přepínají kamery, nebo je komunikace se stanicí dočasně přerušena. Kvalita videa projektu HDEV se bude nadále vyhodnocovat, aby se určil vliv vysokoenergetického záření, aby se zjistilo, který typ kamery je nejlepší a které záběry Země jsou nejpopulárnější.

Seznam odkazů v popisu

  1. Spacex.com: SpaceX
  2. Wikipedia: Dragon_capsule
  3. APOD: 2011-03-09 Další rozšíření Mezinárodní kosmické stanice
  4. NASA: High Definition Earth Viewing
  5. Ustream.tv: ISS HD Earth Viewing Experiment
  6. Loc.gov: Why is the ocean blue?
  7. APOD: 2013-03-31 Let nad Zemí v noci
  8. Ustream.tv: Why is the ocean blue?
  9. Wikipedia: Low_Earth_orbit
  10. NASA: High Definition Earth-Viewing System (HDEV)
  11. Wikipedia: High_Definition_Earth_Viewing_cameras
  12. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi

Štítky: ISS, Země, Live


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »