Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živý přenos z Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: NASA, UStream, HDEV Project

Pokud byste se právě teď vznášeli nad Zemí, tak byste mohli vidět právě toto. Kabina společnosti SpaceX Dragon, která v roce 2014 doručila na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) zásoby, přivezla také kamery HDEV (High Definition Earth Viewing), které přenášejí záběry Země. Pokud zrovna pracují, tak je zde vidět živý video přenos, který se přepíná mezi 4 kamerami, každá míří jiným směrem. Podívejte se, jak ubíhají bílé mraky, hnědá země a modré oceány. Pokud je dole na Zemi noc, tak živý pohled vypadá černý, ovšem stanice obíhá rychle jednou za 90 minut, takže tma je nejdéle jen 45 minut. Aktuální poloha ISS nad Zemí se dá najít na tomto webu. Pokud je video šedé, tak se buď právě přepínají kamery, nebo je komunikace se stanicí dočasně přerušena. Kvalita videa projektu HDEV se bude nadále vyhodnocovat, aby se určil vliv vysokoenergetického záření, aby se zjistilo, který typ kamery je nejlepší a které záběry Země jsou nejpopulárnější.

Seznam odkazů v popisu

  1. Spacex.com: SpaceX
  2. Wikipedia: Dragon_capsule
  3. APOD: 2011-03-09 Další rozšíření Mezinárodní kosmické stanice
  4. NASA: High Definition Earth Viewing
  5. Ustream.tv: ISS HD Earth Viewing Experiment
  6. Loc.gov: Why is the ocean blue?
  7. APOD: 2013-03-31 Let nad Zemí v noci
  8. Ustream.tv: Why is the ocean blue?
  9. Wikipedia: Low_Earth_orbit
  10. NASA: High Definition Earth-Viewing System (HDEV)
  11. Wikipedia: High_Definition_Earth_Viewing_cameras
  12. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi

Štítky: ISS, Země, Live


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »