Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Helene

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Stereo Image by Roberto Beltramini

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a pojďte se vznášet u malého ledového měsíčku Saturnu, u Helene. Je jedním ze 4 známých trojanských měsíců a nazývá se tak proto, protože obíhá v Lagrangeově bodě, takže pojmenování Helene tomu odpovídá. Lagrangeův bod je gravitačně stabilné místo v blízkosti dvou hmotných těles, v tomto případě Saturnu a většího měsíce Dione. Měsíc Helene nepravidelného tvaru (asi 36 x 32 x 30 kilometrů) obíhá ve vedoucím Lagrangeově bodě Dione, zatímco bratrský ledový měsíc Polydeuces doprovází Dione v následujícím Lagrangeově bodě. Tento ostrý stereo anaglyf byl zkonstruován ze dvou snímků z Cassini zachycených při blízkém průletu v roce 2011. Ukazuje část k Saturnu přivrácené polokoule Helene poseté krátery a úžlabinami.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 3-D Glasses Vendors
  2. UCR.edu: Lagrange Points
  3. NASA: Helene
  4. NASA: Saturn Moons
  5. Space-3d-images.blogspot.com: Helene 3D: Cassini cattura la regina del ghiaccio Helene
  6. NASA: Cassini

Štítky: Helene, Měsíc, Saturn, Trojan moon, Stereo


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »