Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Helene

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Stereo Image by Roberto Beltramini

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a pojďte se vznášet u malého ledového měsíčku Saturnu, u Helene. Je jedním ze 4 známých trojanských měsíců a nazývá se tak proto, protože obíhá v Lagrangeově bodě, takže pojmenování Helene tomu odpovídá. Lagrangeův bod je gravitačně stabilné místo v blízkosti dvou hmotných těles, v tomto případě Saturnu a většího měsíce Dione. Měsíc Helene nepravidelného tvaru (asi 36 x 32 x 30 kilometrů) obíhá ve vedoucím Lagrangeově bodě Dione, zatímco bratrský ledový měsíc Polydeuces doprovází Dione v následujícím Lagrangeově bodě. Tento ostrý stereo anaglyf byl zkonstruován ze dvou snímků z Cassini zachycených při blízkém průletu v roce 2011. Ukazuje část k Saturnu přivrácené polokoule Helene poseté krátery a úžlabinami.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 3-D Glasses Vendors
  2. UCR.edu: Lagrange Points
  3. NASA: Helene
  4. NASA: Saturn Moons
  5. Space-3d-images.blogspot.com: Helene 3D: Cassini cattura la regina del ghiaccio Helene
  6. NASA: Cassini

Štítky: Helene, Měsíc, Saturn, Trojan moon, Stereo


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »