Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá hora Ahuna Mons na trpasličí planetě Ceres

Uznání: Dawn Mission, NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Jak vznikla tato neobvyklá hora? Existuje nová teorie. Ahuna Mons je největší horou na největší známé planetce v naší Sluneční soustavě Ceres, která obíhá Slunce v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Ahuna Mons ovšem nepřipomíná nic, co lidstvo doposud spatřilo. Zaprvé, svahy nezdobí staré krátery, ale mladé svislé pruhy. Nová hypotéza založená na četných gravitačních měřeních praví, že z hloubky této trpasličí planety vystoupila bublina bláta a ve slabém místě se protlačila přes ledový povrch bohatý na odrazivou sůl a pak zmrzla. Jasné pruhy jsou nejspíš podobné dalšímu materiálu, který nedávno vyhřezl na povrch, jako jsou slavné jasné skvrny viditelné na Ceres. Tento digitální snímek s dvojnásobnou výškou byl zkonstruován z povrchových mapovacích snímků Cerery pořízených v roce 2016 kosmickou sondou Dawn. Sonda Dawn úspěšně ukončila svoji misi v roce 2018 a nadále obíhá Ceres, i když už spotřebovala palivo potřebné k udržování antén směrem k Zemi.

Výročí: Dnes se před 24 lety objevil první APOD.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Ahuna_Mons
  2. NASA: Our Solar System
  3. NASA: Ceres
  4. APOD: 2006-03-19 Naše rušná sluneční soustava
  5. NASA: Mars
  6. NASA: Jupiter
  7. APOD: 2016-03-19 3D Ahuna Mons
  8. Whicdn.com: Foto: Dítě kulí oči :-)
  9. Wikipedia: Crater_counting
  10. DLR.de: A new and unusual type of volcanic activity
  11. Wikipedia: Dwarf_planet
  12. Nature.com: Slurry extrusion on Ceres from a convective mud-bearing mantle
  13. APOD: 2015-12-11 Nejjasnější skvrna na Ceres
  14. APOD: 2015-05-14 Trpasličí planeta s jasnou skvrnou
  15. NASA: PIA20915: Ahuna Mons: Side View
  16. NASA: Dawn
  17. NASA: NASA’s Dawn Mission to Asteroid Belt Comes to End
  18. APOD: 2007-03-25 Vítejte na planetě Zemi

Štítky: Ceres, Ahuna mons, Kosmická sonda dawn


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »