Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad pyramidou opeřeného hada

Uznání a copyright: Robert Fedez

Uvidět západ opeřeného hada nad mayskou pyramidou vyžaduje výtečné načasování. El Castillo na mexickém poloostrově Yucatán musíte navštívit kolem rovnodennosti. Pokud je jasno, tak v pozdním odpoledni vlastní stíny pyramidy vytvoří trojúhelníky, které splynou do slavné iluze plazící se zmije. Impozantní schodovitá pyramida je 30 metrů vysoká, v základně 55 metrů široká a je též známá jako chrám v Kukulkanu. Tento objekt postavila předkolumbovská civilizace někdy mezi 9. a 12. stoletím jako řadu čtvercových teras, je známý svou astronomickou orientací a lze ho používat jako kalendář. Vidět zapadat centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy přímo nad mayskou pyramidou už tak výjmečné načasování nevyžaduje. Ovšem i na staré Maye by mohla udělat dojem skutečnost, že tady zase byla nutná znalost přesných poloh Mléčné dráhy, Saturnu (vlevo) a Jupiteru (vpravo), takže načasování bylo ještě přesnější než u rovnodennosti, v tomto případě 7. dubna 2019 5 hodin ráno.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: The Descent of Kukulkán
  2. Wikipedia: El_Castillo,_Chichen_Itza
  3. Wikipedia: Mexico
  4. Wikipedia: Yucatán_Peninsula
  5. APOD: 2019-03-20 Rovnodennost na planetě Zemi
  6. Youtube.com: Mexico: See Kukulkan the 'Feathered Serpent' descend from El Castillo temple
  7. AtlasObscura.com: Pyramid of Kukulcan at Chich'en Itza
  8. Wikipedia: Quetzalcoatl
  9. Wikipedia: Chichen_Itza
  10. Youtube.com: 23 Little Known Facts About Chichen Itza
  11. Exploratorium.edu: Chichén Itzá: ABOUT ALIGNMENTS
  12. NASA: Our Milky Way Galaxy: How Big is Space?
  13. APOD: 2012-12-21 Orion nad El Castillo
  14. Wikipedia: Maya_civilization
  15. APOD: 2012-09-23 Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Štítky: Mayové, Mléčná dráha, Pyramida


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »