Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západní analema

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Dnes v 15:54 světového času (Universal Time) nastává slunovrat, kdy Slunce dosahuje nejsevernější polohy na své roční pouti pozemskou oblohou. Červnový slunovrat vyznačuje začátek astronomického léta na severní polokouli a zimy na jižní. Na severní polokouli také nastává nejdelší den, s nejdelší dobou mezi východem a západem Slunce. Slunce červnového slunovratu je skoro nahoře u nejsevernějšího bodu analemy, která se podobá osmičce, a na tomto kompozitním obrazu ji tvoří polohy Slunce. Analema byla vytvořena (video) ze snímků pořizovaných každých 10 dnů ve stejnou dobu od 21. června 2018 do 7. června 2019. Doba byla zvolena tak, aby se nejdřívější západ při prosincovém slunovratu, nejnižší bod analemy, zlehka dotknul obzoru na otevřeném moři vlevo. Západy slunce při obzoru zleva doprava (k severu) jsou vystředěny na zářijové rovnodennosti a končí západem při červnovém slunovratu.

Seznam odkazů v popisu

  1. USNO.navy.mil: Universal Time
  2. Wikipedia: Summer_solstice
  3. Illinois.edu: MEASURING THE SKY - A Quick Guide to the Celestial Sphere
  4. NASA: June 2019: The Next Full Moon is the Strawberry Moon
  5. APOD: 2013-12-22 Tutulema: Analema se slunečním zatměním
  6. Youtube.com: ANALEMMA at SUNSET (SICILY)
  7. EarthSky.org: When is my earliest sunset?
  8. Greenflash.photo: Atmospheric Optics in Italy: Sunsets from the winter solstice to the summer solstice in Sicily
  9. EarthSky.org: Latest sunsets follow summer solstice

Štítky: Analemma, Západ slunce, Rovnodennost, Slunovrat


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »