Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západní analema

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Dnes v 15:54 světového času (Universal Time) nastává slunovrat, kdy Slunce dosahuje nejsevernější polohy na své roční pouti pozemskou oblohou. Červnový slunovrat vyznačuje začátek astronomického léta na severní polokouli a zimy na jižní. Na severní polokouli také nastává nejdelší den, s nejdelší dobou mezi východem a západem Slunce. Slunce červnového slunovratu je skoro nahoře u nejsevernějšího bodu analemy, která se podobá osmičce, a na tomto kompozitním obrazu ji tvoří polohy Slunce. Analema byla vytvořena (video) ze snímků pořizovaných každých 10 dnů ve stejnou dobu od 21. června 2018 do 7. června 2019. Doba byla zvolena tak, aby se nejdřívější západ při prosincovém slunovratu, nejnižší bod analemy, zlehka dotknul obzoru na otevřeném moři vlevo. Západy slunce při obzoru zleva doprava (k severu) jsou vystředěny na zářijové rovnodennosti a končí západem při červnovém slunovratu.

Seznam odkazů v popisu

  1. USNO.navy.mil: Universal Time
  2. Wikipedia: Summer_solstice
  3. Illinois.edu: MEASURING THE SKY - A Quick Guide to the Celestial Sphere
  4. NASA: June 2019: The Next Full Moon is the Strawberry Moon
  5. APOD: 2013-12-22 Tutulema: Analema se slunečním zatměním
  6. Youtube.com: ANALEMMA at SUNSET (SICILY)
  7. EarthSky.org: When is my earliest sunset?
  8. Greenflash.photo: Atmospheric Optics in Italy: Sunsets from the winter solstice to the summer solstice in Sicily
  9. EarthSky.org: Latest sunsets follow summer solstice

Štítky: Analemma, Západ slunce, Rovnodennost, Slunovrat


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »