Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západní analema

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace

Dnes v 15:54 světového času (Universal Time) nastává slunovrat, kdy Slunce dosahuje nejsevernější polohy na své roční pouti pozemskou oblohou. Červnový slunovrat vyznačuje začátek astronomického léta na severní polokouli a zimy na jižní. Na severní polokouli také nastává nejdelší den, s nejdelší dobou mezi východem a západem Slunce. Slunce červnového slunovratu je skoro nahoře u nejsevernějšího bodu analemy, která se podobá osmičce, a na tomto kompozitním obrazu ji tvoří polohy Slunce. Analema byla vytvořena (video) ze snímků pořizovaných každých 10 dnů ve stejnou dobu od 21. června 2018 do 7. června 2019. Doba byla zvolena tak, aby se nejdřívější západ při prosincovém slunovratu, nejnižší bod analemy, zlehka dotknul obzoru na otevřeném moři vlevo. Západy slunce při obzoru zleva doprava (k severu) jsou vystředěny na zářijové rovnodennosti a končí západem při červnovém slunovratu.

Seznam odkazů v popisu

  1. USNO.navy.mil: Universal Time
  2. Wikipedia: Summer_solstice
  3. Illinois.edu: MEASURING THE SKY - A Quick Guide to the Celestial Sphere
  4. NASA: June 2019: The Next Full Moon is the Strawberry Moon
  5. APOD: 2013-12-22 Tutulema: Analema se slunečním zatměním
  6. Youtube.com: ANALEMMA at SUNSET (SICILY)
  7. EarthSky.org: When is my earliest sunset?
  8. Greenflash.photo: Atmospheric Optics in Italy: Sunsets from the winter solstice to the summer solstice in Sicily
  9. EarthSky.org: Latest sunsets follow summer solstice

Štítky: Analemma, Západ slunce, Rovnodennost, Slunovrat


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »