Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místo přistání Ares 3: Marťan znovu navštívený

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tento podrobný záběr z kamery HiRISE na družici MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) ukazuje zvětralé krátery a naváté depozity v jižní Acidalia Planitia. Výrazný modrý odstín ve standardních barvách snímků z HiRISE by se lidskému oku v této oblasti jevil šedý nebo trochu načervenalý. Ovšem lidské oko zatím na tuto krajinu nepohlédlo, pokud ovšem nepočítáte kosmonauty NASA ze scifi románu Marťan, který napsal Andy Weir. Román je kronikou dobrodružství, které zažil Mark Watney, kosmonaut uvízlý v místě přistání fiktivní expedice na Mars Ares 3, které odpovídá souřadnicím tohoto ořezaného snímku z HiRISE. Pro měřítko, Watneyho 6 metrů velký příbytek v tomto místě by měl asi 1/10 průměru toho velkého kráteru. Souřadnice přistání výpravy Ares 3 jsou ovšem pouze asi 800 kilometrů severně od skutečného místa přistání sondy Pathfinder z roku 1997 pojmenovaného na památku Carla Sagana Carl Sagan Memorial Station.

Seznam odkazů v popisu

  1. UAHiRISE.org: Ares 3 Landing Site: The Martian Revisited
  2. Wikipedia: List_of_plains_on_Mars
  3. UAnews.org: UA Mars Scientists Capture Image of Sci-Fi Landing Site
  4. Wikipedia: The Martian (Weir novel)
  5. NASA: Moon to Mars
  6. NASA: The First Martian Marathon
  7. UAHiRISE.org: HiRISE Images Mars Pathfinder Site
  8. APOD: 1997-07-10 Sojourner's View: The Sagan Memorial Station

Štítky: Ares 3, Fikce, Andy weir, Mars


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »