Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Obyvatelé planety Země se mohli 2. července 2019 v Jižní Americe při úplném zatmění Slunce postavit do tmavého umbrálního stínu Měsíce. Stín se nejprve dotknul Jižního Tichého oceánu východně od Nového Zélandu. Úzkou stopou uháněl na východ a pevniny se dotknul na chilském pobřeží se Sluncem nízko nad západním obzorem. V popředí jsou zde zachyceny dlouhé stíny, které vrhá přímé sluneční světlo v posledních okamžicích před začátkem úplného zatmění. Difrakční paprsky pocházejí z apertury objektivu kamery, kdy téměř úplně zakryté Slunce na jasné potemnělé obloze krátce zazářilo jako nádherný diamantový prsten.

Seznam odkazů v popisu

  1. SkyAndTelescope.com: From the Frontline of Totality: Sky & Telescope Reports
  2. MrEclipse.com: Solar Eclipses for Beginners
  3. Alpo-Astronomy.org: Solar Eclipse Observing--The Diamond Ring and Baily's Beads
  4. Instagram.com: yuribeletsky • Las Campanas Observatory

Štítky: Tse, Diamond ring


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »