Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Obyvatelé planety Země se mohli 2. července 2019 v Jižní Americe při úplném zatmění Slunce postavit do tmavého umbrálního stínu Měsíce. Stín se nejprve dotknul Jižního Tichého oceánu východně od Nového Zélandu. Úzkou stopou uháněl na východ a pevniny se dotknul na chilském pobřeží se Sluncem nízko nad západním obzorem. V popředí jsou zde zachyceny dlouhé stíny, které vrhá přímé sluneční světlo v posledních okamžicích před začátkem úplného zatmění. Difrakční paprsky pocházejí z apertury objektivu kamery, kdy téměř úplně zakryté Slunce na jasné potemnělé obloze krátce zazářilo jako nádherný diamantový prsten.

Seznam odkazů v popisu

  1. SkyAndTelescope.com: From the Frontline of Totality: Sky & Telescope Reports
  2. MrEclipse.com: Solar Eclipses for Beginners
  3. Alpo-Astronomy.org: Solar Eclipse Observing--The Diamond Ring and Baily's Beads
  4. Instagram.com: yuribeletsky • Las Campanas Observatory

Štítky: Tse, Diamond ring


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »