Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve stínu Měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Obyvatelé planety Země se mohli 2. července 2019 v Jižní Americe při úplném zatmění Slunce postavit do tmavého umbrálního stínu Měsíce. Stín se nejprve dotknul Jižního Tichého oceánu východně od Nového Zélandu. Úzkou stopou uháněl na východ a pevniny se dotknul na chilském pobřeží se Sluncem nízko nad západním obzorem. V popředí jsou zde zachyceny dlouhé stíny, které vrhá přímé sluneční světlo v posledních okamžicích před začátkem úplného zatmění. Difrakční paprsky pocházejí z apertury objektivu kamery, kdy téměř úplně zakryté Slunce na jasné potemnělé obloze krátce zazářilo jako nádherný diamantový prsten.

Seznam odkazů v popisu

  1. SkyAndTelescope.com: From the Frontline of Totality: Sky & Telescope Reports
  2. MrEclipse.com: Solar Eclipses for Beginners
  3. Alpo-Astronomy.org: Solar Eclipse Observing--The Diamond Ring and Baily's Beads
  4. Instagram.com: yuribeletsky • Las Campanas Observatory

Štítky: Tse, Diamond ring


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »