Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ptáci při úplném zatmění Slunce

Uznání a copyright: Leonardo Caldas

Co dělají ptáci při úplném Slunce? Tma nastává při úplném zatmění rychleji než po západu, ale také rychleji, a pro ptáky možná nečekaně, o několik minut později končí. Příběhy neobvyklého chování ptáků při zatmění byly vyprávěny po staletí, ale při úplném zatmění Slunce přes celé Spojené Státy v srpnu 2017 byly zaznamenávány a systematicky studovány reakce ptáků občanskými vědci v rámci projektu eBird. I když bylo pozorováno jisté neobvyklé chování, tak mnoho pozorovatelů zaznamenalo, že se ptáci chovali jako při soumraku a buď přistáli, anebo letěli nízko nad zemí. Radar potvrdil významný pokles vysoko letících ptáků a hmyzu při a těsně po totalitě. Naproti tomu bylo hlášeno několik pozorování normálně nočních ptáků. Zobrazené hejno ptáků v městě La Serena v Chile letělo vzduchem při úplném zatmění Slunce, které minulý týden přešlo přes Jižní Ameriku. Fotograf zachytil tuto scénu na políčcích z videa tohoto zatmění. Příští úplné zatmění Slunce v prosinci 2020 také přejde přes Jižní Ameriku, ovšem úplné zatmění v dubnu 2024 bude procházet Severní Amerikou od Mexika až přes Novou Anglii v USA.

Galerie 2019: Pozoruhodné snímky úplného zatmění Slunce poslané do APODu

Seznam odkazů v popisu

  1. Lazerhorse.org: Foto: legrační pták :-)
  2. Ebird.org: eBird
  3. NASA: TOTAL SOLAR ECLIPSE - August 21, 2017
  4. APOD: 2014-04-30 Částečně zatmělé zapadající Slunce
  5. Youtube.com: 7-2-2019 La Serena, Chile Total Solar Eclipse from drone with huge crowd and moon shadow
  6. Wikipedia: Chile
  7. APOD: BirdsEclipseVideo_Caldas
  8. Wikipedia: North_America
  9. Wikipedia: Mexico
  10. Wikipedia: United_States
  11. Facebook: Sophie Souyet Amatista Travels (to Chile)

Štítky: Birds, Total solar eclipse, Slunce


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »