Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ptáci při úplném zatmění Slunce

Uznání a copyright: Leonardo Caldas

Co dělají ptáci při úplném Slunce? Tma nastává při úplném zatmění rychleji než po západu, ale také rychleji, a pro ptáky možná nečekaně, o několik minut později končí. Příběhy neobvyklého chování ptáků při zatmění byly vyprávěny po staletí, ale při úplném zatmění Slunce přes celé Spojené Státy v srpnu 2017 byly zaznamenávány a systematicky studovány reakce ptáků občanskými vědci v rámci projektu eBird. I když bylo pozorováno jisté neobvyklé chování, tak mnoho pozorovatelů zaznamenalo, že se ptáci chovali jako při soumraku a buď přistáli, anebo letěli nízko nad zemí. Radar potvrdil významný pokles vysoko letících ptáků a hmyzu při a těsně po totalitě. Naproti tomu bylo hlášeno několik pozorování normálně nočních ptáků. Zobrazené hejno ptáků v městě La Serena v Chile letělo vzduchem při úplném zatmění Slunce, které minulý týden přešlo přes Jižní Ameriku. Fotograf zachytil tuto scénu na políčcích z videa tohoto zatmění. Příští úplné zatmění Slunce v prosinci 2020 také přejde přes Jižní Ameriku, ovšem úplné zatmění v dubnu 2024 bude procházet Severní Amerikou od Mexika až přes Novou Anglii v USA.

Galerie 2019: Pozoruhodné snímky úplného zatmění Slunce poslané do APODu

Seznam odkazů v popisu

 1. Lazerhorse.org: Foto: legrační pták :-)
 2. Ebird.org: eBird
 3. NASA: TOTAL SOLAR ECLIPSE - August 21, 2017
 4. APOD: 2014-04-30 Částečně zatmělé zapadající Slunce
 5. Youtube.com: 7-2-2019 La Serena, Chile Total Solar Eclipse from drone with huge crowd and moon shadow
 6. Wikipedia: Chile
 7. APOD: BirdsEclipseVideo_Caldas
 8. Wikipedia: North_America
 9. Wikipedia: Mexico
 10. Wikipedia: United_States
 11. Facebook: Sophie Souyet Amatista Travels (to Chile)

Štítky: Birds, Total solar eclipse, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »