Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed v rádiovém oboru z MeerKAT

Uznání: MeerKAT, SARAO

Co se děje ve středu naší galaxie? S optickými dalekohledy, to je těžké říci, jelikož viditelné světlo cloní mezihvězdný prach. V jiných pásmech, třeba v radiovém, se dá galaktický střed zobrazit a ukazuje se, že je to docela zajímavé a rušné místo. Obrázek představuje inaugurační snímek ze soustavy 64 radioteleskopů MeerKAT, která byla právě dokončena v Jižní Africe. Snímek má úhlovou velikost čtyřnásobku úhlové velikosti Měsíce (2 stupně), je rozsáhlý, hloubkový a podrobný. Do zřetelných podrobností je tam vidět mnoho známých zdrojů, včetně mnoha zdrojů s prefixem Sgr, jelikož střed Galaxie je ve směru souhvězdí Střelce (Sagittarius). V centru naší Galaxie se nachází Sgr A, zde je vidět napravo od středu snímku a v něm se nachází superhmotná černá díra naší Mléčné dráhy. Další zdroje na snímku nejsou tak dobře pochopeny, včetně Oblouku vlevo od Sgr A a četných filamentů. K cílům pro MeerKAT patří hledání rádiové emise neutrálního vodíku emitované z mladšího vesmíru a krátké, ale vzdálené rádiové záblesky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Visible Light
  2. NASA: Radio Waves
  3. APOD: 2018-07-29 Cesta do středu Galaxie
  4. Syfy.com: STUNNING CHAOS IN THE GALACTIC CORE
  5. Ska.ac.za: MeerKAT radio telescope inaugurated in South Africa – reveals clearest view yet of centre of the Milky Way
  6. Ska.ac.za: The South African MeerKAT radio telescope is a precursor to the Square Kilometre Array (SKA) telescope and will be integrated into the mid-frequency component of SKA Phase 1.
  7. Wikipedia: South_Africa
  8. NASA: Earth's Moon
  9. MathsIsFun.com: Degrees (Angles)
  10. APOD: 2002-08-03 Rádiová záhada středu Galaxie
  11. Wikipedia: Sagittarius_(constellation)
  12. Wikipedia: Sagittarius_A
  13. APOD: 2002-05-21 Rádiový oblouk galaktického středu
  14. APOD: 2018-01-22 Vizualizace galaktického centra zevnitř
  15. Ska.ac.za: Large Survey Projects
  16. Swin.edu.au: Fast Radio Bursts

Štítky: Galaktický střed, MeerKAT, Radio waves


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »