Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Místní prázdnota v blízkém vesmíru

Uznání: R. Brent Tully (U. Hawaii) et al.

Jak vypadá naše oblast ve Vesmíru? Jelikož jsou galaxie tak rozptýlené po obloze a jelikož naše Galaxie Mkéčná dráha zaclání část vzdáleného pohledu, tak bylo to těžko říci. Ovšem nyní byla s využitím velkorozměrových pohybů galaxií vytvořena nová mapa, která umožňuje odvodit, jak hmotné objekty musí svou gravitací působit v blízkém vesmíru. Mapa, na kterou se díváte, měří na straně něco přes 600 miliónů světelných let a ukazuje naši Galaxii Mléčnou dráhu z boku v Kupě galaxií v Panně, která je spojena s Velkým atraktorem, což je ještě větší uskupení galaxií. Blízko je také hmotná Kupa ve Vlasech Bereniky a rozsáhlá Nadkupa v Perseu a Rybách. My jsme naopak na okraji obrovské oblasti téměř bez galaxií známé jako Velká prázdnota. Odpudivý tlak od Místní prázdnoty spolu s gravitační přítažlivostí ve směru zvýšené hustoty galaxií a opačné straně oblohy vysvětluje část záhadně vysoké rychlosti naší Galaxie vůči kosmickému mikrovlnému záření pozadí, ale ne všechno. Zveme vás prozkoumat místní vesmír podle programu Cosmicflows-3 a v této interaktivní 3D vizualizaci si ho můžete přibližovat, vzdalovat i otáčet.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Milky Way Galaxy
  2. Harvard.edu: Cosmicflows-3: Cosmography of the Local Void
  3. APOD: 2011-06-14 Blízký vesmír
  4. Hawaii.edu: Astronomers map vast void in our cosmic neighborhood
  5. APOD: 2015-08-04 Kupa galaxií v Panně
  6. Wikipedia: Great_Attractor
  7. APOD: 2018-03-26 Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky
  8. Wikipedia: Perseus-Pisces_Supercluster
  9. Wikipedia: Local_Void
  10. APOD: 2014-06-15 Dipól CMB: Úprk Vesmírem
  11. Wikipedia: Cosmic_microwave_background
  12. APOD: 2018-05-08 Pozorovatelný vesmír
  13. arXiv.org: Cosmicflows-3
  14. Skfb.ly: Cosmography of the Local Void versus NAM orbits

Štítky: Void, Galaxie, Vesmír


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »