Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrcadlené úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright: Thierry Legault

Pokud jste viděli úplné zatmění Slunce, chtěli byste ho vidět dvakrát? Jeden astrofotograf udělal přesně to, ale bylo potřeba jezero a trochu plánování. S vědomím, že zatmění bude nízko na obzoru, hledal vhodné místo v úzkém proužku Jižní Ameriky, odkud by bylo na pár minut vidět, jak Měsíc zcela zakryje Slunce jak přímo, tak v zrcadle. Den před zatměním navštívil jezero Úbočí větru (La Cuesta Del Viento) a navzdory jménu byl vítr tak slabý, že jezero vypadalo jako zrcadlo. Perfektní. Když se vrátil v den zatmění, tak vodu čeřil silný vítr natolik, že znemožňoval snímek zatmění se zrcadlením. Zoufalství. Ale počkejte! Asi hodinu před úplným zatměním se vítr podivuhodně utišil. Zklidnění mohlo souviset se zatměním samotným, protože zatmělá země zahřívá méně vzduch a omezuje množství stoupajícího teplého vzduchu, který může tlumit nebo dokonce změnit směr větru. Když zatmění nastalo, jeho stativ s kamerou byly připravené, stejně jako jezero. Snímek s dvojnásobným zatmění pochází z jediné expozice dlouhé 1/15 s. Brzy po úplném zatmění byl vítr zase zpět a hladina zase zčeřená. Tento dvojitý obraz úplného zatmění Slunce v červenci 2019 byl v každém připadě zvěčněn navždycky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: TOTAL SOLAR ECLIPSE OF 2019 JUL 02
  2. Youtube.com: Argentina desde arriba - Embalse Cuesta del Viento
  3. EbayImg.com: Foto: kočička :-)
  4. NOAA.gov: Why does the ocean have waves?
  5. PetQWerks.com: Foto: Neveselá kočka :-)
  6. APOD: 2017-09-12 Experiencing a Total Solar Eclipse
  7. Phys.org: Mystery of 'eclipse wind' solved after 300 years
  8. APOD: 2019-07-05 Sekvence zatmění z La Silla
  9. APOD: 2015-03-22 Dvojité zatmění Slunce
  10. APOD: 2017-08-20 Zrychlené video: Úplné zatmění Slunce
  11. Wikipedia: Solar_eclipse_of_July_2,_2019

Štítky: Total solar eclipse, Reflection, Slunce


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »