Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrcadlené úplné zatmění Slunce

Uznání a copyright: Thierry Legault

Pokud jste viděli úplné zatmění Slunce, chtěli byste ho vidět dvakrát? Jeden astrofotograf udělal přesně to, ale bylo potřeba jezero a trochu plánování. S vědomím, že zatmění bude nízko na obzoru, hledal vhodné místo v úzkém proužku Jižní Ameriky, odkud by bylo na pár minut vidět, jak Měsíc zcela zakryje Slunce jak přímo, tak v zrcadle. Den před zatměním navštívil jezero Úbočí větru (La Cuesta Del Viento) a navzdory jménu byl vítr tak slabý, že jezero vypadalo jako zrcadlo. Perfektní. Když se vrátil v den zatmění, tak vodu čeřil silný vítr natolik, že znemožňoval snímek zatmění se zrcadlením. Zoufalství. Ale počkejte! Asi hodinu před úplným zatměním se vítr podivuhodně utišil. Zklidnění mohlo souviset se zatměním samotným, protože zatmělá země zahřívá méně vzduch a omezuje množství stoupajícího teplého vzduchu, který může tlumit nebo dokonce změnit směr větru. Když zatmění nastalo, jeho stativ s kamerou byly připravené, stejně jako jezero. Snímek s dvojnásobným zatmění pochází z jediné expozice dlouhé 1/15 s. Brzy po úplném zatmění byl vítr zase zpět a hladina zase zčeřená. Tento dvojitý obraz úplného zatmění Slunce v červenci 2019 byl v každém připadě zvěčněn navždycky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: TOTAL SOLAR ECLIPSE OF 2019 JUL 02
  2. Youtube.com: Argentina desde arriba - Embalse Cuesta del Viento
  3. EbayImg.com: Foto: kočička :-)
  4. NOAA.gov: Why does the ocean have waves?
  5. PetQWerks.com: Foto: Neveselá kočka :-)
  6. APOD: 2017-09-12 Experiencing a Total Solar Eclipse
  7. Phys.org: Mystery of 'eclipse wind' solved after 300 years
  8. APOD: 2019-07-05 Sekvence zatmění z La Silla
  9. APOD: 2015-03-22 Dvojité zatmění Slunce
  10. APOD: 2017-08-20 Zrychlené video: Úplné zatmění Slunce
  11. Wikipedia: Solar_eclipse_of_July_2,_2019

Štítky: Total solar eclipse, Reflection, Slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »