Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter v čelistech a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Mohammad S. Hayati

Tento měsíc je vhodný pro pozorování Jupiteru. Pokud chcete vyhledat největší planetu naší Sluneční soustavy na obloze, tak se dívejte po západu na jihovýchod a Jupiter by měl být nejjasnějším objektem v této části oblohy. V triedru nebo v malém dalekohledu můžete uvidět Jupiterovy čtyři nejjasnější měsíce a možná i nějaké oblačné pásy. Snímek, na který se díváte, byl pořízen před měsícem z Perského zálivu. Je na něm vidět Jupiter napravo od téměř svislého pásu centrálního disku naší Galaxie Mléčné dráhy. Nepojmenovaná skalní formace vypadá jako čelisti obřího monstra, které se chystá Jupitera zkousnout. Pokud se už díváte na Jupiter, tak by vás mohlo zajímat, že kosmická sonda NASA Juno je nyní u Jupiteru a tuto obří planetu studuje. Tento měsíc je také vidět Saturn, a i když je blízko Jupiteru, tak není tak jasný.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Our Solar System
  2. NASA: Jupiter
  3. Youtu.be: What's Up: June 2019 Skywatching Tips from NASA
  4. APOD: 2016-07-10 Setkání Měsíce s Jupiterem
  5. Wikipedia: Persian_Gulf
  6. NASA: The Milky Way Galaxy
  7. TimeAndDate.com: díváte na Jupiter
  8. Wikipedia: Juno_(spacecraft)
  9. SwRI.edu: Juno
  10. APOD: 2019-02-05 Perijovum 16: Průlet kolem Jupiteru
  11. APOD: 2019-05-08 Jupiter z Juno jak skleněnka
  12. APOD: 2019-06-17 Mléčná dráha nad pyramidou opeřeného hada

Štítky: Jupiter, Mléčná dráha, Skalní formace


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »