Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity u šedozeleného hřebenu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Pohled ze současného místa marťanského vozítka Curiosity na rudé planetě zvaného Teal Ridge (Šedozelený hřeben) je částí 360 stupňového panorámatu. Mozaika byla zachycena ze stožáru Mastcam podle pozemského kalendáře 18. června 2019. To odpovídá solu Curiosity 2440, neboli 2440 marťanských dní na jeho povrchu. Vozítko Curiosity od svého přistání 6. srpna 2012 v kráteru Gale urazilo 21 kilometrů. Stopy vpravo vedou zpátky ke hřebenu Vera Rubin Ridge s okrajem kráteru Gale viditelným v dálce. Vozítko Curiosity dosáhlo při své cestě skvělých úspěchů při zkoumání historie vody v marťanském prostředí. Návrh vozítka NASA Mars 2020 je proto z velké části založen na návrhu Curiosity.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: MARS Curiosity Rover
  2. NASA: Sol 2440: Retransmit, please!
  3. APOD: 2018-09-10 Vyhlídka Curiosity z hřebenu Vera Rubin Ridge
  4. NASA: New Finds for Mars Rover, Seven Years After Landing
  5. NASA: Mars 2020 Mission

Štítky: Curiosity, Vozítko, Mars


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »