Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlas za svítání

Uznání a copyright: Michael Seeley

Tato jediná 251 sekundová expozice sleduje vzlet rakety Atlas V za svítání 8. srpna na východ z letecké základny na mysu Canaveral na planetě Zemi. Raketa společnosti ULA (United Launch Alliance) odstartovala v 6:13 ráno místního času. Slunce vycházelo až v 6:48, ale kouřové zplodiny jsou ve výšce jasně ozářeny Sluncem, které je těsně pod východním obzorem. Jemné barvy a teplou záři jinak klidné předúsvitové oblohy odrážejí vody laguny Indiánské řeky Palmového pobřeží (Palm Shores) na Floridě. Mohutná raketa Atlas vynesla na oběžnou dráhu Země vojenskou komunikační družici. Záblesky, které tento víkend možná na jasné obloze přes úsvitem uvidíte by mohly být možná Perseidy.

Podívejte se: Meteorický roj Perseid.

Seznam odkazů v popisu

  1. ULAlaunch.com: Atlas V
  2. Wikipedia: Atlas_(mythology)
  3. NASA: What's Up - August 2019
  4. EarthSky.org: Perseid meteors 2019: All you need to know

Štítky: Raketa, Launch, Atlas 5


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »